• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

icat çıkarıp devrim yaratan 13 kişi

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Neyi kim buldu ? kategorisinde Very_SweeT tarafından oluşturulan icat çıkarıp devrim yaratan 13 kişi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 291 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Neyi kim buldu ?
Konu Başlığı icat çıkarıp devrim yaratan 13 kişi
Konbuyu başlatan Very_SweeT
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Very_SweeT

Very_SweeT

Kardelen Çınar
Üye
Katılım
29 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
57
Puanları
48
Yaş
34
Konum
İstanbul/izmir
Burç
Akrep
Mesleği
Sağlık Yönetimi/ Yönetici

İtibar:

Öncelikle listede 15 kişi var ama arada çift olarak çalışanlar olduğu için liste 13 maddeden oluşuyor. Bir de eminim ki Tesla fanatikleri sıralamadan hoşlanmayacak. :) Her listede olabileceği gibi bu listede de öznellikler, eksiklikler ve hatalar olacaktır. Fakat listeyi oluştururken mümkün mertebe nesnel olmaya çalıştım. İşte karşınızda mucitlerimiz:


1. Thomas Edison

Thomas Edison

Amerikalı Mucit Thomas Alva Edison, kendi adıyla 1000'in üzerinde patent sahibidir. Tarihin gördüğü en verimli mucitlerin başında gelmektedir. Başta akkor lamba olmak üzere icatları ile Amerika ve Dünya tarihini etkiledi.

ADVERTISING

2. Alexander Graham Bell

Alexander Graham Bell

Dünya tarihinin en ünlü mucitlerinden olan İskoçya doğumlu Alexander Graham Bell, başka buluşları da olmasına rağmen ününü esas olarak telefona borçludur. Telefonu işitme engelli annesi ve eşinin duyabilmesini sağlamaya çalışırken icat etmiştir.
3. Wright Kardeşler

Wright Kardeşlerİnsanların da uçabileceğini gösteren Amerikalı Wright Kardeşler, ilk moturlu uçağı başarıyla tasarlamış ve üretmişlerdir. Şüphesiz insanlık tarihinin en önemli buluşlarından biri...
4. Johannes Gutenberg

Johannes Gutenberg

Bugün "Batı Medeniyeti"nden söz ediyorsak bunda belki de en büyük pay "matbaa"yı geliştiren Alman mucit Johannes Gutenberg'e aittir. Geliştirdiği hareketli baskı makinesi ile kitapların hızla basılmasının ve yayılmasının önünü açmıştır. Modern dönemin en önemli buluşlarından biri olarak kabul edilen çalışmasıyla Reform Hareketleri'nden, bilimsel devrimlere doğrudan ya da dolaylı olarak kaynaklık etmiştir.
5. Sir Tim Berners Lee

Sir Tim Berners Lee

Sir Tim Berners Lee, Gutenberg'in yarattığı bilgi devriminin bir benzerini ortaya çıkardı. (WWW) yani "world wide web"i yani İnternet'i geliştirip, milyarlarca dolar kazanabilecekken, bunu insanlığın hizmetine ücretsiz sunan İngiliz bilgisayar bilimci Tim Berners Lee, 2004 yılında insanlığa katkılarından dolayı "sir" unvanı kazandı.


6. Nikola Tesla

Nikola Tesla

Hayatı sırlarla dolu olan, gizemli Sırp-Amerikalı dâhi Nikola Tesla'nın adına ait 300'e yakın patenti vardır. Aralarında alternatif akım, radyo ve telsiz frekansları, radar, uzaktan kumanda gibi alanlarda da olmak üzere, kullanılan, kullanılmayan, çalınan, akıbeti bilinmeyen birçok buluşa imza atmıştır. Yaşadığı dönemde hakkı yeterince verilmemiştir. Edison ile olan mücadelesi aleyhine sonuçlanmıştır.Yoksulluk ve yalnızlık içinde vefat etmiştir.
7. Leonardo Da Vinci

Leonardo Da Vinci

Tarihin gördüğü en büyük zekâlardan biri olan Da Vinci'nin icatları kendi zamanında hem maddi hem de teknik nedenlerle gerçekleşmese de not defterlerinden görüldüğü üzere zamanının çok ötesindedir. Ancak icatların kendi çağında uygulan(a)mamış olması tarihi etkilerini azaltmıştır.
8. Archimedes

Archimedes

Suyun kaldırma kuvvetini keşfeden ve Pi sayısını hesaplayan Archimedes (Arşimet), bu keşfinden yola çıkarak Archimedes vidası/burgusu olarak bilinen su türbinini geliştirmiştir.
9. Henry Ford

Henry Ford

Edison'un şirketinde baş mühendisliğe kadar yükselen Amerikalı mühendis Henry Ford, yakıt motorları üzerine çalıştı. Daha sonra kendi şirketini kuran Ford'un ürettiği araba Amerika yollarında kendini gösterdi. Ford'un fabrikasında geliştirdiği yürüyen üretim bandı, verimliliği öylesine geliştirdi ki, bütün sanayi anlayışını değiştirdi.
10. Steve Jobs

Steve Jobs

Dünya'nın en değerli şirketi Apple'ın kurucu ortağı ve CEO'su olan Amerikalı mucit Steve Jobs, inişli çıkışlı bir kariyere sahip olmakla beraber, şirketin piyasaya sürdüğü ürünlerle önemli başarılar kazanmıştır.


11. Louis Pasteur

Louis Pasteur

Aşı yöntemini geliştiren ve kuduz aşısını bulan Fransız mikrobiyolog, kimyager ve mucit olan Louis Pasteur, yaşadığı çağda bir kahraman olarak görülmüş ve hastalıklarla mücadelede önemli bir pay sahibi olmuştur.
12. Larry Page-Sergey Brin

Larry Page-Sergey Brin

Google, Kaliforniya'daki Stanford Üniversitesi'nde doktora öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin'in araştırma projesiyle başladı. İkili tarafından geliştirilen arama motoru Google hem Internet alanında hem de ticari ve sosyal alanda büyük değişikliklere yol açtı.
13. Bill Gates

Bill Gates

Amerikalı yazılımcı ve iş adamı Bill Gates, geliştirdiği yazılımlarla hem dünyanın en zengin kişisi unvanını almış hem de günümüz teknoloji ve iş dünyasını derinden etkilemiştir.
 
Üst Alt