• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

HANGİ DANSA BAŞLAMALIYIM

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Dans Türleri kategorisinde Very_SweeT tarafından oluşturulan HANGİ DANSA BAŞLAMALIYIM başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 360 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Dans Türleri
Konu Başlığı HANGİ DANSA BAŞLAMALIYIM
Konbuyu başlatan Very_SweeT
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Very_SweeT

Very_SweeT

Kardelen Çınar
Üye
Katılım
29 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
57
Puanları
48
Yaş
34
Konum
İstanbul/izmir
Burç
Akrep
Mesleği
Sağlık Yönetimi/ Yönetici

İtibar:

Snapseed2-e1513543267224.jpg

Dans edenler ve dansa başlamak isteyenler sizler için kapsamlı bir rehber hazırladık.
Haydi dansa!

Biz dansa 2010 yılında Boğaziçi Üniversite’sinde başladık. O günden beri de hep içinde olduk, pek çok farklı dans türünü tecrübe ettik, yarışmalara katıldık, gösterilere çıktık. Bu yazımızda da hem dansa başlamayı düşünenlere hem de dansla ilgilenip kendini daha da geliştirmek isteyenlere bir rehber olması amacıyla kısa kısa tecrübelerimizi paylaşmak istedik.
Linklerdeki videoları da izlemeyi unutmayın 🙂
yoldaki-dansc%C4%B1-header-1-e1513450038750.jpg

Hangi Dansa Başlamalıyım
Dans Bana Ne Katar?
1- Sosyallik,
yeni insanlarla tanışırsınız.
2-Mutluluk, daha önce hiç yapmadığınız bir şeyi deneyimlemenin verdiği mutluğun diğer deneyimlere göre çok daha fazla olduğu bilimsel olarak kanıtlandı.
3-Disiplin, hayatınız daha programlı olur.
4-Sağlık, ne kadar çok hareket o kadar çok sağlık; hem bedenen hem zihnen.
5-Özgüven, bir şeyleri başardıkça ve öğrenmeye devam ettikçe kendinize olan güveninin artar.

6-Yaratıcılık, her ne kadar tekniğini okullardan öğrenseniz de dans ederken tarzınızı oluşturan sizsiniz.

7-Genel kültür, daha önce hiç dinlemediğiniz müzikleri dinler yeni sanatçılar ve kültürler keşfedersiniz.
Dans Türlerini Tanıyalım
1- Salsa

İlk göz ağrımıza bir torpil geçip ilk sıraya koyuyoruz 🙂
Afrika’dan Amerika kıtasına getirilen köleler kendi enstrümanlarını da yanlarında getirdi. Bu müzik Küba halkının yerel dans ve müziklerine çok yakın olduğu için hızlıca benimsendi ve yavaş yavaş bugünkü halini almaya başladı.İçinde pek çok farklı tat bulunduran bu dansa da “Salsa” dendi!
Ancak salsa dansı asıl altın çağını 1950’lerde Amerika’da jazz müziğiyle de birleştikten sonra yaşadı. Bu dönemlerde Palladium‘da geceler düzenlenir bugün hala çok ünlü olan usta müzisyenler eşliğinde insanlar dans ederdi. Tito Puente, Machito, Tito Rodriguez hep bu dönemin ustalarından.
Salsayı bugünkü öğrenim metodolojisine oluşturan isim ise “King of Mambo” yani Eddie Torres. Workshopuna katılıp, sahnede canlı izleyip hatta aynı sahneyi paylaşma imkanına eriştiğimiz için çok çok şanslıyız, videodaki çılgınca alkışlamamızdan bunu anlayabilirsiniz 🙂

Gecelerden ve gösterilerden birkaç güzel örneği buraya bırakalım : Rodrigo – Bersy sosyal dans , GrupDiamond Show , Eskişehir Dans Festivali
Neden Salsa Yapmalıyım?
gece.jpg

Hangi Dansa Başlamalıyım – Salsa
 • Salsa sosyal bir dans. Haftanın hemen hemen her günü doyasıya dans edeceğiniz ve yeni insanlarla tanışabileceğiniz dans geceleri bulmanız mümkün.
 • Dünyanın her yerine yayılmış olduğu için hem Türkiye’de hem yurt dışında festivallere katılabilir eğitmenlerden dersler alabilir, birbirinden güzel gösterileri izleyebilir ve aynı amanda yeni yerler görebilirsiniz.

 • Salsayı aynı zamanda bir spor olarak ya da bir performans sanatı olarak da yapabilmeniz mümkün. Türkiye Dans Sporları Federasyonu‘nun lisanslı sporcusu olabilirsiniz.

 • Duruş, basış, denge gibi önemli fiziksel becerileri de öğrettiği için ilerledikçe fiziksel değişiminizi de göreceksiniz.
 • En doğusundan en batısına Türkiye’nin hemen her ilinde salsa öğrenecek bir okul bulabilirsiniz.
 • Özellikle üniversite öğrencisiyseniz çok daha şanslısınız çünkü artık neredeyse her üniversitenin dans kulübünde salsaya başlayabilir hatta gösteri gruplarında yer alarak sahneye çıkabilirsiniz.
2-Bachata
Bachata, Dominik Cumhuriyeti’nden çıkıp tüm dünyaya yayılmış bir dans türü. Akla ilk olarak romantik müzik ve figürler gelse de daha ritmik ve hızlı versiyonları da bulunmakta.
Videolarda en yakın şekliyle yapılan halleri hep yayıldığı için özellikle kadınlar arasında biraz olumsuz bir algısı da oluştu açıkçası. Ancak her dansta olduğu gibi bachatada da yakın ya da mesafeli dans etmek ve dans edeceğiniz kişileri seçmek yine sizin elinizde 🙂
Neden Bachata Yapmalıyım?
 • Bachata da tıpkı salsa gibi sosyal bir dans. Dolayısıyla salsa için dans gecesi ve festivaller maddelerinde yazdıklarımız aynen geçerli.
 • Çoğunlukla dans gecelerinde hem salsa hem bachata müzikleri çaldığı için ikisini de bilmekte fayda var.
 • Kendinizi geliştirerek özel kurumların düzenlediği yarışmalara katılabilir, festivallerde sahne alabilirsiniz.
 • Salsa dersi veren çoğu okulda Bachata dersleri de mevcut. İstanbul’da yaşayanlar önerimiz yine değişmiyor
 • Üniversite öğrencileri yine şanslı çünkü bu dansın popülaritesi arttıkça üniversitelerde ayrı gösteri grupları bile kurulmaya başlandı.
3-Tango
tango-190026_960_720.jpg

Hangi Dansa Başlamalıyım – Tango
Tango, aşk ve tutkunun dansı! 19. yüzyıl sonlarında Avrupa’dan Güney Amerika’ya büyük umutlarla göç eden işçi sınıfının bir dışa vurumu olarak Arjantin’de bir müzik ve dans türü olarak doğdu. Avrupa ise bu dansla 20. yüzyılda Arjantin’den gelen dansçılar ve müzisyenler sayesinde tanıştı.
Tıpkı salsa ve bachata gibi sosyal bir dans olan tangonun “Milonga” adı verilen dans geceleri yapılmaktadır ve bu geceler Türkiye’de de oldukça yaygınlaşmaya başlamıştır.

Tango ne yazık ki bilmiyoruz ama izlerken daha keskin, sert ve hızlı figürler içerenlerinden daha çok keyif aldığımızı söyleyebilirim.
Neden Tango Yapmalıyım?
 • Tango kesinlikle çok sofistike ve zarif bir dans.
 • Hemen her dans türünde olduğu gibi duruşunuzu ve kendinize güveninizi geliştirir.
 • Milonga’lara katılabilir ve sosyalleşebilirsiniz.
 • Aşk ve tutkunun dansı dedik bu nedenle partnerinizle başlanabilecek en güzel danslardan biri
  12963847_10153699426868250_5156592963757165662_n.jpg
Hangi Dansa Başlamalıyım – Latin
Sportif latin dansları ya da diğer adıyla dans sporu Rumba, Cha Cha,Pasa Doble ve Jive olmak üzere beş danstan oluşur. Çoğunlukla sosyal değil yarışma ya da sahne danslarıdır.
Her profesyonel spor dalında olduğu gibi disiplinli çalışma ve fiziksel beceri gerektiren bu dans zor olmasına zordur ancak bir o kadar da keyiflidir.
Neden Sportif Latin Yapmalıyım?
 • Disiplinli ve kendini zorlamayı seven biriyseniz bu danslar tam size göre.
 • Sosyal latin dansları ile ilgilenenler için de farklı teknik becerilerini geliştirmeye yarayabilir.
 • Lisanslı bir sporcu olarak TDSF’nin ve diğer uluslararası kuruluşların düzenlediği yarışmalara katılabilirsiniz.
 • Üniversite öğrencisiyseniz dans kulüplerinde bu dansa başlayıp gösteri gruplarında yer alabilirsiniz.
5-Hip Hop
İçinizdeki asi çocuğu çıkarmak mı istiyorsunuz? İşte aradığınız dans : Hip Hop (Urban, freestyle ya da başka ne derseniz 😊)
Hip Hop 70’li yıllarda Amerikan gettolarında yani sokaklarda doğdu ve bir müzik ve danstan çok bir kültür haline geldi. Hip hop kursları da diğer dans kurslarından bu nedenle biraz daha farklı bizce, bu kültürün etkilerini oralarda da hala görebilirsiniz.
Neden Hip Hop Yapmalıyım?
 • Günümüz şehirlerinde hiç birimizin 70’lerdeki bastırılmış zenci dostlarımızdan farkı yok aslında. Şehrin ve hayatın koşuşturmacasından dayatmalarından sıyrılıp özgürce dans etmek, kendinizin farklı bir yönünü keşfetmek için bu dans birebir.
 • Daha ilk dersinizden dans etmeye başlarsınız, çünkü diğer danslar gibi öğrenme süreci “temel adım” ile başlamaz.

 • Bu dansa başlamak isteyenlere tavsiyemiz : Dans Fabrika . Kendini bu dansa ve bu dansı öğretmeye adamış Ömer Yeşilbaş’ın kurduğu ve çok başarılı işlere imza atan bir okul ve kesinlikle Türkiye’de dansın gelişmesine katkıda bulunuyorlar.
6-Bale
bale.jpg

Hangi Dansa Başlamalıyım – Bale
Bale, bu kelime İtalyanca’da dans demek! Pek çok dans türünün arasında bu anlamı kesinlikle hak eden bir tarihe ve tekniğe sahip. İlk olarak Rönesans İtalya’sında karşımıza çıkan bale 18.yy’da Rusya’da da yayılınca çok önemli bir gelişme kat etmiş.
Biz bu dansa özel bir saygı duyuyoruz; çünkü bir balet ya da balerin olmak kesinlikle insan üstü bir çaba ve disiplin gerektiriyor. İnsan vücudunun eğitimle nasıl bambaşka bir hal alabildiğini hayranlıkla izliyorsunuz.
Aklınıza ilk olarak küçük yaşta başlanması gereken bir dans olarak gelebilir ancak yetişkin bale dersleri de son yıllarda oldukça popüler hale geldi.
Neden Bale Yapmalıyım?
 • Henüz yedi yaşından küçükseniz ve bir dansa başlamak istiyorsanız bale sizi kesinlikle çok donanımlı bir dansçı yapacaktır 🙂
 • Profesyonel olarak dans ile ilgileniyorsanız bale ile tekniğinizi daha da geliştirebilirsiniz.
 • Biz şu an bale dersi almıyoruz ama antrenmanlarımızda mutlaka bale egzersizlerine yer veriyoruz, siz de bizim gibi yapabilirsiniz.
 • Klasik müzikten ve dinginlikten hoşlanıyorsanız da bu dans size iyi gelecektir.
 • Esneklik ve güç kazanırsınız.
7-Modern Dans
Bu bölüme “modern dansın annesi” denilen Martha Graham‘ın bir sözü ile başlamak istiyoruz : “İyi dans edemeseniz de kimse umursamaz. Sadece kalkın ve dans edin. Mükemmel dansçılar teknikleri çok iyi olduğu için değil tutkularından dolayı mükemmeldir.”
Bu söz dansın çıkış noktasını çok iyi özetliyor. Modern dansın ilk öncüleri klasik balenin katı teknik kurallarını bir yana bırakıp insan bedeninin limitlerini zorlayarak dansı bir duyguları ifade etme biçimine dönüştürdüler.
Modern dansın ucu bucağı yok, hep daha ileriye gidiyor ve hep daha yaratıcı işler çıkıyor. Biraz popüler kültür olabilir ama bu dansı keşfetmek için Amerika’daki “So You Think You Can Dance” yarışmasını izleyerek başlayabilirsiniz. Bu yıl 14. sezonu yapıldı ve seçmelerine milyonlar katılıyor. Sevdiğimiz bazı örnekleri aşağıya bırakıyoruz:

Fix You – koreograf: Travis Wall , The Mirror – koreograf: Travis Wall , Hyper-Ballad – koreograf: Mia Michaels
Danza-Contemporanea-cuatro.jpg

Hangi Dansa Başlamalıyım – Modern
Neden Modern Dans Yapmalıyım?
 • Tıpkı balede söylediğimiz gibi modern dans da her dansçının özellikle tekniğini geliştirmek için mutlaka denemesi gereken dans türlerinden biri, kesinlikle farkını hissedeceksiniz.
 • Hareketlerinizle bir durumu, duygularınızı ve kendinizi ifade etmeyi öğrenebilirsiniz.
 • Vücudunuzun sınırlarını zorlar aynı zamanda esneklik ve güç kazanırsınız.
 • Yeri kullanmayı öğrenir yeri hissedersiniz.
 • Tamamen hareketlere ve müziğe odaklanarak anda kalırsınız bu da zihninize iyi gelir.
8-Jazz Dans
Jazz dans en fazla evrimleşen ve farklı formlara ayrılan danslardan biri. Bugün tap, broadway ya da streetjazz diye bildiğimiz türlerin kökü bu dansa dayanıyor. Bizim bahsedeceğimiz ise 1940’larda modern dans ve baleden ilham alarak ortaya çıkan profesyonel jazz dans. İlk ortaya çıkışından itibaren Hollywood’da ve Broadway müzikallerinde çokça kullanılmaya başladığı içi kısa zamanda poplerleşti. 50’lerde West Side Story , 60’larda SweetCharity, 70’lerde Chicago (All That Jazz), 80’lerde Fame gibi ikonik müzikallerde hep bu içinde tiyatral ögeler de barındıran ama aynı zamanda teknik bir birikim gerektiren dansı gördük.
Türkiye’de özel kurslarda genellikle street jazz ön planda; ancak yurt dışında durum böyle değil. Modern dansta bahsettiğimiz So You Think You Can Dance’i izlediğiniz de göreceksiniz katılan yarışmacılarda dört temel dans ön plana çıkıyor : modern, bale , dans sporu ve jazz.
Bu yarışmadan bahsetmişken Sonya Tayeh’e de değinmeden edemeyeceğiz. Kendisi bizim en sevdiğimiz ve jazza başka bir boyut getiren koreograflardan biri
Neden Jazz Dans Yapmalıyım?
 • Tekniğinizi geliştirmek, duruşlar, dönüşler çalışmak istiyorsanız.
 • Tiyatral yeteneğinizle dansı birleştirmek istiyorsanız.
 • Erasmus ya da çeşitli diğer sebeplerle yurt dışında bulunacaksanız bu dansın eğitimini almayı düşünebilirsiniz.Biz şanslıyız, Berlin’deki altı ayımızda New York’ta eğitim almış Xavier Reese‘in derslerine devam ettik.
9- Lindy Hop
18671166_378261805901442_867391982377822486_n.jpg

Hangi Dansa Başlamalıyım – Lindy Hop
Lind Hop 1920’lerde Harlem’in sokaklarında ortaya çıktı. İlk yapılan eşli swing dansı olması sebebiyle kendinden sonrakilerin de atası kabul ediliyor.
İsminin çıkışı ile de ilgili ilginç bir hikaye var : 20’lerin sonlarında Charles Lindhberg, Atlanlik üzerinden ilk uçuşu gerçekleştirdi. Bu tarihi olaydan sonra ,henüz bu dansa bir isim verilmemişken öncülerinde Shorty George’a yaptığı dansın adını sorarlar. Verdiği “We hop like Lindy” cevabı sonraki gün tüm basında “Lindy Hop Çılgınlığı” olarak yer alır.
Neden Lindy Hop Yapmalıyım?
 • Retro kültürden hoşlanıyorsanız bu dans tam size göre.
 • Bu çok eğlenceli dans sizi günlük hayatın stresinden tamamen uzaklaştırabilir.
 • Ülkemizde de giderek yayıldığı için kesinlikle sosyalleşmenize imkan verir.
 • Dans gecelerine ve diğer etkinliklere katılarak doyasıya dans edebilirisiniz.
 • Henüz Türkiye’de yaygın olmasa da yarışmaları da yapılmaya başlayacaktır. Yurtdışındaki yarışmalarda inanılmaz performanslar sergileniyor, işte bir
10 – Topukluyla Dans (High Heels)
14-300x300.jpg

Hangi Dansa Başlamalıyım – High Heels
Son yıllarda oldukça popüler olan topukluyla dans (high heels) şaşırmayın ama hem kadın hem erkeklere hitap ediyor. İçinde modern dans, jazz dans ve hip hop’dan hareketler barındıran bu dans popüler şarkılarda yapılan seksi ve sert hareketlerden oluşuyor.
Bu dansı 2014 yılında Yanis Marshall‘ın Youtube’da fenomen olan videoları sayesinde tanıdık. Modern dans ile ilgilenen Yanis bir röportajında farklı bir şeyler yapmak istediğini; dansında daha çok özgürlük, daha çok seksilik aradığını ve fikrin böyle ortaya çıktığı söylüyor.
İnsanların kendini özgür bir şekilde ifade etmesine ve farklı bir yönlerini korkusuzca keşfetmelerine imkan sağladığı için bu kadar popüler oldu bizce.
Neden Topukluyla Dans Yapmalıyım?
 • Toplumsal tabulardan sıyrılıp özgürce dans seksi yönünüzü keşfedersiniz, içinizdeki Beyonce’u Rihanna’yı ortaya çıkarırsınız 🙂
 • Vücudunuzla daha barışık olursunuz.
 • Dans dersleri dışında da çekinmeden dans etmeye başlarsınız.
 • Başlamak isterseniz, Çisil Sıkı Türkiye’de bu işin öncülerinden, kendisi derslerine Dans Fabrika da devam ediyor.
 
Üst Alt