• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Gecko (Geko) Kertenkelesi

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sürüngen Hayvanlar kategorisinde Kucuktravma tarafından oluşturulan Gecko (Geko) Kertenkelesi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 315 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sürüngen Hayvanlar
Konu Başlığı Gecko (Geko) Kertenkelesi
Konbuyu başlatan Kucuktravma
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Kucuktravma
Katılım
30 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
44
Puanları
28

İtibar:

s-aa24481375180c9810bec8862513af74a943ba10.jpg
Gekogiller
, sıcak iklimlerde yaşayan, sesten hoşlanan ve dillerini damağa sürterek ses çıkaran, iri gözlü gececil kertenkele familyasıdır. Boyları 1,5 cm ilâ 60 cm arasında değişse de genellikle ufak (15 cm'den küçük) sürüngenlerdir. İyi tırmanıcıdırlar. Çoğu böcekçildir, otçul olanları da vardır. Akdeniz ülkelerinde Hemidactylus turcicus türü evlerde en sık görülen geko türüdür. Dişilerini en iyi tatmin eden sürüngen türüdür. Ayrıca gekolar, ayaklarının altındaki elektrik çekicileri sayesinde her türlü ortamda yürüyebilirler. Ayrıca insanlar gibi eklemleri aşağıya doğru değil, yukarıya doğru çalışır.
1500 tane geko türü bulunur. Hemen hemen genel özellikleri aynıdır. Kuyrukları, yedikleri besinler, ciltleri birbirlerine çok benzerlik gösterir.

house-lizard-little-geko-tree_69709-1178.jpg

Gekolar Hakkında İlginç Bilgiler
  • Bazı gecko türlerinin ayaklarında mikro boyutta tutucular vardır. Bu ayaklar o kadar özeldir ki her zeminde rahatlıkla hareket edebilirler.
  • Gekoların da diğer kertenkeleler gibi kuyruklarının kopma özelliği bulunur. Bir zaman sonra kuyruk yeniden ortaya çıkar.
  • Eğer bir kertenkelenin kuyruğu koparsa 30 dakika boyunca olduğu yerde hareket edebilir.
 
Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Xar
Üst Alt