• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Gazze'de 5 günlük ateşkes ihtimali: Anlaşma yakın

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Dünyadan Haberler kategorisinde EbrulimMm_88 tarafından oluşturulan Gazze'de 5 günlük ateşkes ihtimali: Anlaşma yakın başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Dünyadan Haberler
Konu Başlığı Gazze'de 5 günlük ateşkes ihtimali: Anlaşma yakın
Konbuyu başlatan EbrulimMm_88
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan osman06
Katılım
6 Eki 2023
Mesajlar
5,913
Tepkime puanı
0
Puanları
0

İtibar:

Gazze'de 5 günlük ateşkes ihtimali: Anlaşma yakın

İsrail ile Hamas arasında 45 gündür kesintisiz süren çatışmalara ara verilecek mi? Amerikan basınına göre taraflar çatışmalara 5 gün ara verilmesini öngören anlaşmaya çok yakın. Müzakerelerin arabulucusu Katar da küçük anlaşmazlıklar kaldığını söylüyor. ABD Başkanı Joe Biden ise anlaşmanın yakın olduğunu düşündüğünü söyledi. Gazze'de can kaybı ise 13 bini aşmış durumda.

Qt3MLwE7e0mTPvsotOyEIQ.jpg

İsrail Hamas arasındaki savaş yedinci haftasında. Bölgede ateşkes için çabalar sürüyor. Dolaylı müzakerelere arabulucuk yapan Katar'ın Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed El Sani, Hamas ile İsrail arasında esir takasının yakında gerçekleşebileceğini işaret etti. Müzakerelerde çözülebilecek lojistik küçük zorluklar kaldığını söyledi.
GTK81iNOYEOZmANfSKbGlw.jpg

ABD Başkanı Joe Biden ise bugün yaptığı açıklamada, anlaşmanın yakın olduğunu düşündüğünü söyledi.
WpTl8OwUbk-Fzl4_n_jCxg.jpg

Hafta sonu Amerikan The Washington Post gazetesi de çatışmalara geçici ara için anlaşmaya varıldığını yazmıştı. Amerikan yönetiminden ise "Henüz anlaşmaya varılmadı, taslak çalışması sürüyor" şeklinde bir açıklama gelmişti.İsrail'in ABD Büyükelçisi Michael Herzog, ABC'ye konuştu. "Ateşkes için umutluyum" dedi. Herzog çalışmaların sürdüğünü belirtti. Herzog, ayrıntı vermedi.
0r9O_WzkykWAO2h15bcj8Q.jpg

Taslak metne göre, ateşkes süresi beş gün. Buna karşılık olarak Hamas bu süreçte en az 50 kadın ve çocuk rehineyi serbest bırakacak. Bu işlem 24 saatlik aralıklarla olacak.
bCFjvDHPKE6h9vYC2Hd1vA.jpg

İsrail ordusu, Gazze'nin kuzeyini büyük ölçüde işgal etmiş durumda.
-Jp8rpVNn0ehZ7Dtsva8JA.jpg

İsrail ele geçirdiği bölgelerdeki yüksek noktalarda bayrak astı. İsrail güçlerinin gece yaralı ve yerlerinden edilen sivillerin bulunduğu Endonezya hastanesine saldırdı. Saldırıda ölenler oldu.
c5gAO9OPO06tl9kD1gj_hg.jpg

Ardından da tanklar hastane önüne konuşlandı. Çevredeki binaların çatıların keskin nişancılar yerleştirildi. 6 binden fazla sivilin bulunduğu belirtilen hastane ablukaya alındı.
DwJe-frKLke4GlyogUknvw.jpg

İsrail ordusı Şifa Hastanesi'ne ait de görüntüler paylaştı. Yayınlanan videoda, Hamas'a ait olduğu öne sürülen bir tünel yer aldı. 10 metre derinliğindeki tünelin 55 kilometre uzunluğunda olduğu belirtildi.
MjcciE6fkU-GfxLC--5VzQ.jpg

Görüntülerin sonunda patlamaya dayanıklı bir kapıya ulaşıldı. Ancak kapının ardından ne olduğuna ilişkin ayrıntı verilmedi.
6p7qJTXFtkWwI1UEbXlJ9w.jpg

İsrail ordusunun paylaştığı görüntülere göre, rehineler Şifa Hastanesi'ne böyle götürüldü. Rehinelerin Taylandlı ve Nepalli olduğu iddia edildi.
I8yVNj9x80mRe1OJp28fWw.jpg

Şifa Hastanesi'den tahliyeler de devam etti. 30'dan fazla prematüre bebek Mısır'a götürülmek üzere Refah Sınır Kapısı'na sevk edildi.
YxFz57tCOkKvFRYWm--62g.jpg

Çatışmaların 45. gününde İsrail'in saldırılarında ölenlerin sayısı ise 300 artarak 13 bin 300 oldu. Ölenlerin 5 bin 600'ü çocuk, 3 bin 550'si kadın.
zV2NtF9BNkmRlUpWsGxfYA.jpg

gBOKJsS0tkqpAWIt-G2sBg.jpg

EmbP71uO1U-mjGhOSGCF6A.jpg

ySuSeU21qUK4dyOOSIvwOw.jpg

m19nbRX-BUWnxvTvnFrfxA.jpg

odewq-IlHk6ki7pv6p6bPg.jpg

fEsIeltHHUSxts75Vb_DzA.jpg

DchBWPAHJki5Cghcb11Qqw.jpg

N5zCth2610-Wi2h2IM5d-A.jpg

zxPlJtjVOkuMnvSHqwnWbQ.jpg

SCe7WyBa2EKEh4O2X8bK_g.jpg

PywWRIMdOEyynexMrWmaBQ.jpg

uBeQJ_l6tkWuV3W9wDr5KA.jpg
 
Üst Alt