Sohbet muhabbet sohbet, sohbet odası
Sohbet, Sohbet Odası Okey Oyna


  • Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Ev veya araba alanların engelli aylığı kesilir mi?

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Engelli Hakları kategorisinde Very_SweeT tarafından oluşturulan Ev veya araba alanların engelli aylığı kesilir mi? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 164 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Engelli Hakları
Konu Başlığı Ev veya araba alanların engelli aylığı kesilir mi?
Konbuyu başlatan Very_SweeT
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Very_SweeT

Very_SweeT

Kardelen Çınar
Üye
Katılım
29 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
57
Puanları
48
Yaş
32
Konum
İstanbul/izmir
Burç
Akrep
Mesleği
Sağlık Yönetimi/ Yönetici

İtibar:

Evi olan engelli maaşı alabilir mi?

2020 Sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanununun” ilgili maddeleri gereği, engelli bireylere engelli maaşı bağlanır. Engelli maaşı alabilmek için belli koşulların sağlanması gerekmektedir. Peki, evi olan engelli maaşı alabilir mi?

Evi olan engelli maaşı alabilir mi?

Engelli bireyin engelli maaşı alabilmesinin ilk şartı en az yüzde 40 engellilik raporunun bulunmasıdır. Yüzde 40 engelli maaşı olan 18 yaşından büyük, 65 yaşından küçük herkes çalışmıyor, nafaka bağlanmamışsa ve de kişi başına düşen gelirin muhtaçlık sınırının altında olması koşuşuyla engelli maaşı başvurusunda bulunabilir. Peki, evi olan engelli maaşı alabilir mi?

EVİ OLAN ENGELLİ MAAŞI ALABİLİR Mİ?
Engelli maaşı için kişinin ikametgâhının bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına başvuru yapması gerekmektedir. Engelli maaşı, hanede yaşayan tüm bireylerin gelir, servet ve harcamaları ile nafaka yükümlülükleri dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Başvurudan yaklaşık 1 ay sonra sonuçlanan engelli maaşı için hane en az yılda bir kez ziyaret edilerek, incelenir.
Engelli bireyin oturduğu evin kendi evi olması, engelli maaşı alabilmesi önünde bir engel değildir.
Şayet engelli bireyin kira geliri varsa, engelli maaşı için evin belirlenen rayiç bedelinin 240’da biri ve kira gelirinin toplamı hane gelirine eklenir. Evi olmasına rağmen kira geliri olmayan konutun da rayiç bedelinin 120’de biri engelli maaşı başvurusunda dikkate alınır.
Engelli maaşına başvuruda bulunmak isteyen kişinin dükkânı varsa, muhtaçlık geliri hesaplanırken dükkânın rayiç bedelinin 240’da biri ve kira geliri de dikkate alınır.
Dükkân için herhangi bir kira geliri beyan edilmemiş ise dükkânın rayiç bedelinin 120'de biri dikkate alınır.
 
Üst Alt