• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Etamin Nedir, Nasıl Yapılır?

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Örgü, Dantel ve Elişi kategorisinde Kucuktravma tarafından oluşturulan Etamin Nedir, Nasıl Yapılır? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 902 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Örgü, Dantel ve Elişi
Konu Başlığı Etamin Nedir, Nasıl Yapılır?
Konbuyu başlatan Kucuktravma
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Kucuktravma
Katılım
30 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
44
Puanları
28

İtibar:

cats1.jpg

Etamin nedir?

Etamin, kullanılan kumaşın etamin kumaşı (karelere bölünmüş) olarak adlandırılması nedeniyle kanaviçe, goblen, çarpı, yarım çarpı işlerine verilen bir diğer isimdir.
Başka bir kumaşa teğellenerek desenin aktarıldığı işlere kanaviçe denmekte, direkt olarak, başka bir kumaşa aktarılmaksızın bu kumaşın üzerine yapılan modellere, etamin pano veya etamin tablo denilmektedir.

Yapılışı:

etamin01


İlk olarak yapmak istediğiniz motifi belirleyiniz. Sonrasında rengini belirleyip, ipini alınız. Aldığınız ipten göz kararı rahat çalışabileceğiniz uzunlukta bir parçayı kestikten sonra iğne ile geçirip, ucuna kör düğüm atınız.

etamin02


Sağlam olması için üst üste 3-4 düğüm atmanızda fayda var. Kumaşınız ve kasnağınız hazırsa ipin motifini çözümlemeye geçebilirsiniz.

etamin03


Basit bir şekilde yarım çarpı atarak, motifi tamamlayınız. Sonrasında geri dönerek yarım çarpıları da x şekline çeviriniz. Yani en üstteki sıraya yarım çarpı atınız, ardından alta hemen ardından da bir alta derken bir yarım çarpı oluşturuyorsunuz.

etamin04


Tam çarpıyı elde etmek için de alttan üste doğru diğer yarım çarpıları da atınız. Unutmayın üstte kalan tüm yarım çarpılar da aynı yöne bakmalı. Bir yarım çarpı attıktan sonra iğneyi batıracağın nokta bir sonraki çarpının başlayacağı noktada olacağından dikkat ediniz.

etamin05


Arkasının da temiz ve düzenli olmasına dikkat ediniz. Motifi bittikten sonra düğmeyi dikiniz. Düğmeden sonra da atılan düğümden bir kör düğüm daha atınız ki çözülme gibi sorunlar ile karşılaşmayınız.

etamin06


Yukarıdaki işlemleri düzgün bir şekilde yaparsanız eğer rahatlıkla etamini tamamlayabilirsiniz. Etamini yapmak aslında bir yandan satranca da benziyor. Bir sonraki hamlenizi tahmin etmek zorunda kalıyorsunuz. Bu yüzden dikkatli bir şekilde düğüm atmaya bakınız.

etamin07


etamin08
etamin09
 
Üst Alt