• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Edebiyatın Amacı

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Türkçe-Edebiyat kategorisinde Very_SweeT tarafından oluşturulan Edebiyatın Amacı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 287 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Türkçe-Edebiyat
Konu Başlığı Edebiyatın Amacı
Konbuyu başlatan Very_SweeT
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Very_SweeT

Very_SweeT

Kardelen Çınar
Üye
Katılım
29 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
57
Puanları
48
Yaş
34
Konum
İstanbul/izmir
Burç
Akrep
Mesleği
Sağlık Yönetimi/ Yönetici

İtibar:

Edebiyatın Amacı
Edebiyat; genel olarak, toplumsal gelişmeleri hazırlayan dinamik koşullar arasındaki yerini almak zorundadır. Bilimsel yönden edebiyat incelenirken, yapıtların toplumsal değişme ve gelişmelerin temelleri üzerine oturduğu görülür. Bu bakımdan, edebiyat tarihinin özünde, toplumsal savaşların dinamizmi vardır.

Edebiyatın ana sorumluluğu, toplumun devrimci, sanatçı bir biçimde eğitilmesinden ileri gelmektedir. Hiçbir eğitim alanı, insanın ruhunu, insanın kafasını edebiyat kadar geliştirmek kudretini gösterememiş, toplumun dününü bugününü anlatmakta, yarınını oluşturmakta edebiyat kadar etkileyici olamamıştır.

Edebiyatın amacının, düşünceleri terbiye, vicdanı temizleme, ahlakı ıslah, zihinleri aydınlatma olduğu inkar edilemez. Halk kitlelerinden uzak duran devrimci bir kültür emekçisi ordusuz generale benzer, ateş gücü hiçbir zaman düşmanı yenemeyecektir. Bu amaca varmak için, yazı dilini belli koşullar içinde ıslah etmek, halkımızın konuşma dilini yaklaştırmak gerekir. Çünkü, devrimci kültür için halk bitip tükenmez bir zenginlik kaynağıdır. Geniş halk kitleleriyle bağ kurabilmek için, onların ihtiyaçlarına, arzularına uymalıyız.
 
Üst Alt