Sohbet muhabbet sohbet, sohbet odası
Sohbet, Sohbet Odası Okey Oyna


  • Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

E-devlet Üzerinden Engelli Raporu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Engelli Hakları kategorisinde Very_SweeT tarafından oluşturulan E-devlet Üzerinden Engelli Raporu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 167 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Engelli Hakları
Konu Başlığı E-devlet Üzerinden Engelli Raporu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?
Konbuyu başlatan Very_SweeT
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Very_SweeT

Very_SweeT

Kardelen Çınar
Üye
Katılım
29 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
57
Puanları
48
Yaş
32
Konum
İstanbul/izmir
Burç
Akrep
Mesleği
Sağlık Yönetimi/ Yönetici

İtibar:

E-devlet Üzerinden Engelli Raporu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?
E-devlet engelli raporu sorgulaması yapmak isteyen vatandaşımızın öncelikle TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi bulunmalıdır. E-devlet şifresi bulunmayan bir vatandaşın, bu uygulamadan yararlanamayacağı bilinmelidir. E-devlet şifresine ulaşmak isterseniz de en yakın PTT şubesi ile iletişime geçebilirsiniz.

  • E-devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra engelli raporunuzu sorgulayabilirsiniz.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra alt kısımda bulunan ‘’kurumlar’’ sekmesine tıklamanız gerekir.
  • Kurumlar sekmesi içerisinde; Adalet, Spor, Sağlık Bakanlığı gibi farklı tarzdaki pek çok ilgili birim bulunmaktadır. Burada bulmanız gereken müdürlük ise ‘’Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’dür. Bu sistem şu anda tadilat aşamasında olduğu için aynı sayfada yer alan ‘’Sağlık Bakanlığı’’ sekmesine tıklayın.
  • Burada açılan sayfada da ‘’E-imzalı Erişkinler İçin Engelli Sağlık Raporu Sorgulama’’ sekmesine tıklayın.
  • Açılacak olan sayfada, raporunuza dair dilediğiniz her detaya ulaşma şansına erişebilirsiniz.
Engelli raporları kapsam bakımından oldukça geniştir. Devletin; engelli olan vatandaşlarımızın, sosyal hayata adaptasyonunu hızlandırmak ve oluşabilecek psikolojik kötü durumların ortaya çıkmasını engellemek amacı ile bu tarzdaki pek çok girişime imza atmıştır.

Engellilerin istihdam edilmesi oldukça etkili olan bir diğer ayrıcalıktır. Engelli vatandaşlarımız şu anda diledikleri gibi H sınıfı sürücü belgesi alabilmekte ve araba kullanabilmektedirler. Bunun yanında maddi ve manevi her tarzdaki düzenleme ve destek ile gündelik yaşamdaki tüm zorluklarının, ortadan kaldırılması planlanmıştır.

Özellikle engelli raporuna ulaşım sağlamak isteyen bir engelli vatandaş ya da yakını için, uzun kuyruklar beklemek devri tamamen tarih olmuş durumdadır. Bunun yerine artık her şeyin çok daha kolay çözüldüğü bu dijital platformda, her işlemde olduğu gibi, bu sorgulama işleminde de oldukça büyük kolaylıklar sağlanmaktadır. İşte e-devlet engelli raporu sorgulaması işlemi de yine bağlamda hem kolay hem de çabuk ulaşılabilir konumu ile süreci hızlandıran etmenlerden bir tanesi olarak kayıtlara geçmektedir.
 
Üst Alt