Sohbet muhabbet sohbet, sohbet odası
Sohbet, Sohbet Odası Okey Oyna


  • Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Diyabete İyi Gelen Yiyecekler

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Bilgiler kategorisinde Gece Kuşu tarafından oluşturulan Diyabete İyi Gelen Yiyecekler başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 100 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Bilgiler
Konu Başlığı Diyabete İyi Gelen Yiyecekler
Konbuyu başlatan Gece Kuşu
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Gece Kuşu

Gece Kuşu

Emektar Üye
Katılım
23 Eyl 2020
Mesajlar
1,688
Tepkime puanı
49
Puanları
48

İtibar:

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalığı farklı tipleri bulunan ve herkeste farklı bir şekilde seyreden bir hastalıktır. Ciddi bir hastalık olan diyabet hastalığına sahip olan kişilerin ömür boyunca sağlıklı ve düzenli beslenmeleri gerekir. Bu hastalar özellikle rafine şekerden uzak durarak iyi bir diyet uygulamalıdır. Diyabet hastalığı ile mücadele ederken işinizi kolaylaştıracak pek çok besin bulunur. Bu besinleri beslenme düzeninize dâhil ederek diyabete iyi gelmelerini sağlamak mümkündür. Bu besinleri kullanırken kullanılan doza ve kullanılan saate çok dikkat etmek gerekir. Pek çok kişide bulunan diyabet hastalığında dikkat edilmesi gereken en önemli şey besinlerdir. Bu sebeple çok hassas davranmak gerekir.

Tarçın
Diyabet hastalığı ile birlikten şeker kullanımını tamamen bırakmak gerekir. Kişinin şeker ihtiyacını tarçın ile tamamlamış hissi yaratıyor olması şeker kullanımını azaltır. Çayı şekerli içenler için bir kurtarıcı olmaktadır. Çayın içerisine biraz kök tarçın ilave ederek şeker dengesini sağlamak mümkündür. Aynı zamanda tatlı yemek isteyen kişilerin de tarçın ile bu isteklerini gidermek mümkündür. Tarçının en büyük faydalarından biri vücuttaki glikoz emilimini azaltarak şekerin vücuda zarar vermesine engel olur. Aynı zamanda kişinin yemek ihtiyacını da azaltarak daha az yemek yemeye yardımcı olur. Fakat tarçın toz şeklinde değil de kök şeklinde kullanıldığı zaman daha faydalı olur. Tarçın şeker seviyesini düşürmenin yanı sıra vücuda pek çok faydası da bulunur. Kilo vermek isteyip veremeyen kişiler için şeker dengesini sağladığı ve iştahı kapattığından dolayı kilo vermeye yardımcı olur.

Zerdeçal
Zerdeçal sarı rengi ile sofralara renk katan bir baharattır. Sarı rengi ile iştah açmanın yanı sıra içerisinde bulunan maddeler işe diyabeti düşürmede büyük rol oynamaktadır. Kan şekerinin dengelenmesinde çok büyük bir rol oynar. Bu önemli baharat şeker seviyesini çok fazla düşürür ve vücut sağlığını en iyi seviyelere çıkarmayı başarabilen bir baharattır. Fakat aşırı kullanım durumunda aynı zamanda zerdeçal kök şeklinde de çok fazla kullanılır. Gribal enfeksiyon ve enfeksiyon durumlarında da zencefilin etkisi çok büyüktür. Zerdeçal en ideal şekilde kullanmak için kaynar su içerisine bir tutam veya toz şeklinde biraz demlendiğinde kilo kaybı sağlar. Diyabet hastalığı ile mücadele eden kişilerin sofrasında mutlaka bulunması gereken çok önemli bir üründür. Diyabet için kullanıldığını göz önünde bulundurarak kesinlikle bal ile tüketilmemelidir. Aynı zamanda bu baharatı yemeklerde de kullanmak mümkün. En önemli noktalardan biri de zencefil kullanımı sırasında bol su tüketmek gerekir.

Zencefil
Son zamanlarda her yaş grubunda ortaya çıkan bir hastalık olan diyabet hastalığı için doğal yollarla pek çok çözüm aranır. Diyabet hastalığında zencefil kullanımı diyabeti düşüren ve normal seyirlerini gelmesini sağlayan en önemli baharatlardan biridir. Zencefil pek çok gribal enfeksiyon ve kış aylarının gelmesi ile birlikte oluşabilecek nezle gibi durumlara karşıdan doğal bir antibiyotiktir. Bu özelliklerinin yanı sıra kan şekerini düşürmesi oldukça önemli bir özelliğidir. Zencefilin iki türlü kullanım şekli vardır. Bunlardan birisi toz şeklinde bulunan zencefili bir bardak sıcak suyun içinde demleyerek tüketmek şeklindedir. Bir diğer yöntem ise kök halinde bulunan zencefili kabuklarından arındırarak bir demlik içerisine küçük parçalar halinde katılıp demlenmesi şeklinde olabilir. Aynı zamanda kök haline yani taze halini rendeleyerek de kullanmak mümkündür. Gribal enfeksiyonlarda zencefil balla tüketilirken diyabet ile mücadele durumlarından kesinlikle bal eklenmez. Tabii bir de bol su içerek kan şekeri dengesini düzenlemek gerekir.

Ceviz ve Ceviz Suyu
Ceviz ve ceviz suyu kullanımı diyabet hastalığının doğal tedavi yöntemleri arasında en önemli yöntemlerden biridir. Aynı zamanda çok da sağlıklı bir yöntemdir. Kişinin isteğine göre ya bir gün içerisinde 2 büyük ceviz yemek ya da cevizi bir bardak suyun içerisine koyarak bir gün bekletilecek şekilde demlenmesi sonucu bu suyu içmek şeklindedir. Kan şekeri düşürmenin yanı sıra yüksek kolesterolü de düşürmede faydalı bir besindir. Aynı zamanda ceviz ya da Ceviz suyu vücuttaki iltihapların atılmasına da yardımcı olur. Ceviz suyunu hazırlamak için yaklaşık 2 adet cevizi 200 milimlik bir su bardağının içerisine koyarak bir gün bekletmek gerekir. Genelde geceden hazırlanıp sabah aç karnına tüketilmesi daha faydalıdır. Diyabet hastalığı bulunan kişiler mutlaka bu yöntemi yaklaşık 1 ay boyunca uygulamalıdır. 1 ayın sonunda vücut kan düzeyinde normalleşmeler görülecektir. Bu yöntemi uygularken en çok dikkat edilmesi gereken şey düzenli ve kuralına uygun şekilde yapılması gerektiğidir.
 
Üst Alt