• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Çocuk ve Adölesanlarda Obezite Tedavisi

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Diyet - Sağlıklı Beslenme kategorisinde WooD tarafından oluşturulan Çocuk ve Adölesanlarda Obezite Tedavisi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 734 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Diyet - Sağlıklı Beslenme
Konu Başlığı Çocuk ve Adölesanlarda Obezite Tedavisi
Konbuyu başlatan WooD
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan WooD

WooD

Üye
Katılım
20 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
11
Puanları
18
Memleket
06 ANKARA
Takım
FenerBahçe
Burç
Yay

İtibar:

Çocuklarda ve ergenlerde obezite tedavisinin önemli bir bölümünü ailelerin ve sağlık uzmanlarının gençlere karşı duyarlı olmaları ve olumlu sonuçlara odaklanmaları oluşturur. Kilo verme yolunda küçük çaplı ve ulaşılabilir hedefler koyulmalıdır ki, sonuç caydırıcı olmasın, normal büyüme süreci devam etsin.

Tüm aile bireylerinin katılımı da motive edici bir etkendir. Hem anne babanın, hem de çocuğun yer aldığı kilo kontrol programları, doğrudan yalnızca çocuğa uygulanan programla karşılaştırıldığında, uzun süreli etkililikte daha büyük öneme sahiptir.

Obezite tedavisine ihtiyaç duyulduğu saptandığında, sağlık uzmanınız size bir ya da birkaç seçenek sunabilir.

1) Beslenme Tedavisi

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı(USDA)'na göre, çocukların ve ergenlerin beslenme kalitesinde yaşları ilerledikçe sürekli bir düşüş görülüyor.

Obezite tedavisinin önemli aşamalarından biri, çocukların ihtiyaçları konusunda uzman bir diyetisyene / beslenme uzmanına başvurmaktır. Beslenme danışmanları, sağlıklı beslenme için kişiye uygun olan besin ögelerini belirlerler.

Yetişkinlerde yaptıkları gibi, beslenme uzmanları çocuğun aldığı kalorinin azaltılmasını, beslenme tablolarının okunmasını ve rehber yiyecek piramidine tamamen uyulmasını, uygun porsiyon miktarı seçimini ve hazır yiyecekleri önerebilirler de, önermeyebilirler de. Genellikle önerdikleri bazı beslenme yöntemleri arasında küçük lokmalar yemek, yiyeceği daha uzun süre çiğnemek, ve çok hızlı yemekten kaçınmak bulunuyor.

2) Fiziksel Aktivite

Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığı çocukların günde en az 60 dakika fiziksel aktivitede bulunmalarını öneriyor. Eğer süre fazla geliyorsa, bunu ulaşılacak en son hedef olarak alan, kişiye uygun bir program hazırlanmalı.

3) Davranış Tedavisi

Bu tedavide, beslenmeyle ve fiziksel aktivitelerle ideal bir kiloya ulaşmak için yapılan değişiklikler yer alır. Çocuklar ve ergenler için olan bazı davranışsal tedavi stratejileri anne babayı da kapsamalıdır.

Çocuklara uygun bazı davranışsal tedavi yöntemleri arasında;


• Yediklerinizin çeşitlerini ve miktarlarını düzenli olarak takip etmek için beslenme, egzersiz faaliyetlerinizi; bunların yerini ve zamanını yazın. Böylece, ortaya çıkabilecek sorunları da görebilir, önlem alabilirsiniz.

• Yüksek risk oluşturabilecek durumları (mutfağınızda yüksek kalori içeren birçok yiyeceğin bulunması gibi) belirleyin ve böylece bilinçli olarak onlardan uzak durun. Öğün zamanlarında TV izlemek, televizyonun açık olduğu her an yemek yeme isteği doğurabileceğinden, riskli diğer bir durumdur.

• Bazı olumlu eylemlerinizden sonra kendinizi ödüllendirin. Örneğin hedef olarak koyduğunuz egzersiz süresine ulaştıktan ya da zararı dokunabilecek bir çeşit yiyecekten daha az miktarda tükettikten sonra.


• Hedefe ulaşmanın ödüllerinin neler olacağına çocuk ve aile birlikte karar verebilir; bu ödül elbette olumlu davranışlara teşvik edici yönde olmalıdır. Örneğin, ödül olarak ona spor yaparken kullanacakları alet, kıyafet,top vb. hediye etmek, fiziksel açıdan daha aktif olmalarını sağlayabilir.

• Yiyeceği, özellikle de yüksek kalorili olanları bir ödül olarak görmeyin. Aksi takdirde onlara olan istek daha da artar. Anne babalar ve sağlık uzmanları sık sık çocukları övmeli, onların davranışlarını takdir ettiklerini söylemelidirler.

Kilo verme konusundaki ulaşılamayacak hedeflerden ve yanlış inançlardan sıyrılmaya çalışın.

• Aile, haftalık aktivite düzenleme ve bir hedefe ulaşma konusunda bir grup olarak hareket edebilir. Hedefe bağlı kalmak için bir sözleşme hazırlayın ve ailenin her bir üyesine imzalatın. Yaşıtlarının tepkileriyle başa çıkabilmesi konusunda çocuğunuza yardımcı olmanın yanı sıra, yeni davranış biçimleri kazanırken olumlu bir tutum sergilemesinde de ona yardım edebilirsiniz.


• Çocuğunuzun, kilo verme sürecini olumlu ve motive edileceği bir ortamda sürdüreceği sosyal destek ağı (aile, arkadaşlar ya da komşular) kurabilirsiniz.

4) İlaç Tedavisi

Amerikan Yiyecek ve İlaç Yönetimi (FDA) henüz, çocuklarda obezite tedavisinde kullanılacak bir ilaç onaylamadı. Ancak, klinik deneyler sonuçlanmak üzere.

5) Cerrahi Müdahale

Gastrik by-pass gibi cerrahi prosedürler ergenlerde başarılı bir biçimde uygulanmıştır. Ancak, ergenlerde cerrahi müdahale; eğer varsa ciddi tıbbi durumları iyileştirmek amacıyla düşünülebilir.
 
Üst Alt