• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Çocuğunuz Televizyon Bağımlısı Mı?

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Aile & Aile Sorunları ve Çocuk kategorisinde WooD tarafından oluşturulan Çocuğunuz Televizyon Bağımlısı Mı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 809 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Aile & Aile Sorunları ve Çocuk
Konu Başlığı Çocuğunuz Televizyon Bağımlısı Mı?
Konbuyu başlatan WooD
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan WooD

WooD

Üye
Katılım
20 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
11
Puanları
18
Memleket
06 ANKARA
Takım
FenerBahçe
Burç
Yay

İtibar:

cocugunuz-televizyon-bagimlisi-mi.jpg


Çocuğunuz Televizyon Bağımlısı Mı


Televizyonun eğitim dayanağı, bulunduğumuz dünyadan haber almamızı sağlayan bir cihaz olmadığını asla inkar edemeyiz. Burada ki durum televizyonu kontrol dışı kullanımlarda ortaya çıkmaktadır.

Çocuğun bebeklik dönemlerinde televizyonların izlendiği alanlarda bebeğin o ortamın içerisinde bulunması çocuğu etkilememektendir. Bunun yanı sıra bebeğin televizyonun olduğu ortamlarda bulunması onun yeni yeni sesler ile karşılaşıp onun konuşma kabiliyetini bile geliştirmektedir. Fakat bu durum çocuğun daima televizyonun önünde oturtturulması gibi bir durum gibi algılanmamalıdır. Çocuğa rahatça yemek yedirmek amacı, yaramazlık yapmaması, çocuğu oyalamak amacı içerisinde televizyonun karşısına oturtturulan bebekler ilerideki zamanlarında televizyon bağımlılığı da yaratmaktadır.

Çocuğun ailesi çok televizyon ile vakit geçiriyorsa çocukta buna bakarak onları örnek alır ve televizyon çocuğa bağımlılık yaratır. Böylelikle çocuğun ileriki zamanlarda kendini ifade etme yönünde çocuğa zor zamanlar yaşatabilmektedir. Nedeni ise televizyonun tek taraflı pasif bir etkinlik olmasıdır.

Televizyonun çocuğun gelişim yönündeki etkileri;
  • Çocuk, şiddete ne kadar şahit olur ve şiddetli içerikler izler ise çocuğun ileriki dönemlerinde şiddet çocuğa gayet doğal bir şey gibi gelir. Bu durum çocuğun ileride şiddete karşı duyarsız bir birey olmasına neden olur.
  • Küçük çocuklar daha yeni bir şeyler öğrenme evresinde çevresine bakıp onlar taklit etmeye çalışırlar. Televizyonda izledikleri şiddet sahneleri olan içeriklerini kendilerine konu edinip kendi tarafınca onu taklit etmeye çalışır ve ileriki bir zamanda bu durum çocuğun hal ve hareketlerine de yansır. Çocuğun taklit etme aşamasındaki etkilerini görmemezlikten gelemeyiz. Bebeğinizin ya da çocuğunuz ne tür programlar izleyeceğine sizler karar verdiğiniz sürece, çocuğun televizyon izlemesinde herhangi bir sakınca yoktur.
  • Yapılan araştırmalara göre uzun zamanlı televizyon izleyen çocukların yapboz, puzzle gibi zeka oyunlarında başarı gösteremedikleri ve kedilerini o tür oyunlara veremediklerini gözlemlemişleridir.
  • Televizyonu bir alışkanlık haline getirmiş çocukların, konuşarak, yazarak ve düşünerek öğrenmesi konusunda engelci bir tutum sergilemiştir. Kısacası çocukların beyni aktif olarak bir şeyler öğrenme yapamadıklarını söyleyebiliriz.
  • Televizyonda izlediklerini gerçek sanıp, kendilerini onun yerine koymaya çalışırlar. İzlediklerinin etkisinde kalırlar.
  • Devalı televizyon izlemek bağımlılık yaptığı için çocuklarda bu durum obeziteye ne
 
Üst Alt