• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Caroline Herschel – Alman Gökbilimci (1750-1848)

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bilim Adamları kategorisinde Very_SweeT tarafından oluşturulan Caroline Herschel – Alman Gökbilimci (1750-1848) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 266 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bilim Adamları
Konu Başlığı Caroline Herschel – Alman Gökbilimci (1750-1848)
Konbuyu başlatan Very_SweeT
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Very_SweeT

Very_SweeT

Kardelen Çınar
Üye
Katılım
29 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
57
Puanları
48
Yaş
34
Konum
İstanbul/izmir
Burç
Akrep
Mesleği
Sağlık Yönetimi/ Yönetici

İtibar:

Caroline Herschel – Alman Gökbilimci (1750-1848)
1.2 m’den sadece biraz daha uzun olan bu bilim kadını yaptıklarıyla uzayı anlamamıza çok büyük katkılar sağlamıştır. Almanya’da doğan Caroline ,22 yaşında şarkıcı olarak eğitim görmek için İngiliz şehri olan Bath’ daki abisi William’ ın yanına taşındı. Ancak kısa sürede astronomi, kardeşlerin hayatlarının odak noktası haline geldi.

bilim-tarihine-katkida-bulunmus-10-harika-kadin1.jpg

Kadın bilim insanı : Caroline Herschel
Gece gökyüzünü gözlemlemeyi kolaylaştıran lensler üreten abisinin yanında asistanlık yapan Caroline ve abisi, bunların yanı sıra, yaklaşık 2.500 yeni bulutsu ve yıldız kümesi kaydettiler. Ve Yeni Genel Kataloğu- bu göksel cisimlerin bu güne dek gelen isimlerinin verildiği ilk kaynak olan NGC notasyonu için temel oluşturdular. Kendi başına bir gökbilimci olan, bir kuyrukluyıldızı keşfeden ilk kadındı. Ayrıca çalışmalarını tanıtmak için 1787′ de Kral George III tarafından William’ ın asistanı olarak işe alınması, onu bilimsel çalışmalar için maaş ödenen ilk kadın yaptı.
Toplamda 14 yeni nebula (bulutsu), sekiz kuyruklu yıldız keşfetti ve Flamsteeds Atlas’a 561 yeni yıldız ekledi. Adı kardeşi William Herschelkadar bilinmese de, Caroline’ın katkısı, 1838’de Kraliyet Astronomik Topluluğundan Altın Madalya (bir kadın için bir ilk) ve kuyruklu yıldız olan bir asteroite verilen ismi de dahil olmak üzere birçok kez onurlandırıldı. Ay’da bir krater ve onun adını taşıyan bir uzay teleskobu ve hatta bir Google Doodle’ı bile var.
 
Üst Alt