• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

“Benim Çocuğum Küfretmez” Demeyin.

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Aile & Aile Sorunları ve Çocuk kategorisinde WooD tarafından oluşturulan “Benim Çocuğum Küfretmez” Demeyin. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 557 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Aile & Aile Sorunları ve Çocuk
Konu Başlığı “Benim Çocuğum Küfretmez” Demeyin.
Konbuyu başlatan WooD
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan WooD

WooD

Üye
Katılım
20 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
11
Puanları
18
Memleket
06 ANKARA
Takım
FenerBahçe
Burç
Yay

İtibar:

benim-cocugum-kufur-etmez-demeyin-1024x576.jpg
“Benim Çocuğum Küfretmez” Demeyin.

Çocuklar Neden Küfür Eder?


Çocuklar ilk konuştuğu vakitler sırasında çocuğunun işitti birçok kelimeyi bilincinde tutmaktadır. Çocuğun bilinçaltında kaydettiği bu kelime ve cümleler iyi veya kötü de olabilmektedir. Çocukların zaten bilinçaltında tuttuğu kelimelerin manasını bilmedikleri için hiçbir şekilde söylemekten kaçınmıyorlar. Çocuk için bu normal bir durumdur. Çocuğun söyledikleri ister bilmeden olsun isterse de bilerek olsun çocukların illa ki bir yerlerden duyup öğreneceklerdir.

Çocuğunuza kızmayın!
Çocuğun yanlış olan bir cümleyi söylediği vakit çocuğa kızılmaması gerektiğini Çocuk Psikiyatrisi Yrd. Doç. Dr. Serdar Alpaslan bizzat kendisi belirtiyor. Çocuk Psikiyatrisi Yrd. Doç. Dr. Serdar Alpaslan, çocuğa aksi takdirde yanış bir kelime söylediği vakit çocuğa kızılması takdirde, çocuğun tekrar o cümleyi kullanacağını kaçınılmaz olduğunu belirtmektedir. Nedeni ise çocuğun söylediği kelimenin ebeveynlerini kızdığı bir kelime olduğunu öğrenmeleridir. “Bak bir daha o kelimeyi kullanırsan seni döverim,” “ağzına acı biber sürerim” gibi cümlelerin çocuğa söylenmesi çocuğun kötü huylarının sürdürmesine neden olabilmektedir.

Bunun yanı sıra çocuğun ayıp bir şey söylediği vakit ebeveynlerin kahkahalar ile karşılaması ya da dudak altında gülümsemeleri çocuğun ilgisini çeker ve o kelimeyi alışkanlık haline getirir. Nedeni ise çocukların en çok istediği ebeveynlerini sevdirmek onları mutlu etmelerini istemektir. Çocuğun yanlış bir kelimeyi söylediği vakit ebeveynlerin buna kızgınlık ile ya da gülerek tepki vermesi takdirde çocuğun kötü sözler söylemeyi bir alışkanlık haline getirebileceğinden bahseden Çocuk Psikiyatrisi Yrd. Doç. Dr. Serdar Alpaslan, çocuk ile uygun ve sakin bir dille iletişime geçip ona kendini güzel bir dille ifade etmenizi söylemektedir.

Çocuklarda küfrün nedenleri nelerdir?
Ağzından Kaçırma:
Sinirli ve stresli bir ortamda çocuğun ağzından kötü sözler çıkması gayet normal bir durumdur. Yaşam alanı sınırlı olan ve bazı etkenler çerçevesinde çocuğun engellenmesi gibi durumlarda çocuk kendine hakim olamayabilir ve ağzından kötü sözler çıkabilir.

İlgi Toplama: Ebeveynlerin çocuklarının üzerinde yeterince vakit durmayınca çocuk küfür eder.

Sarsılma: Bazı bireyleri şoka uğratmaları için, onları rahatsız etmek amacı içerisinde küfür edebilir.

Savunma: Çocuklar bazı küfürleri kendini savunduğu düşüncesi ile küfür eder.

Büyüme: Çocuklar kendini büyümüş zannettikleri amacı içerisinde küfür etmekted
 
Üst Alt