• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Bebek İçin İlk 3 Yaş Çok Önemli

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Aile & Aile Sorunları ve Çocuk kategorisinde WooD tarafından oluşturulan Bebek İçin İlk 3 Yaş Çok Önemli başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 646 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Aile & Aile Sorunları ve Çocuk
Konu Başlığı Bebek İçin İlk 3 Yaş Çok Önemli
Konbuyu başlatan WooD
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan WooD

WooD

Üye
Katılım
20 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
11
Puanları
18
Memleket
06 ANKARA
Takım
FenerBahçe
Burç
Yay

İtibar:

bebek-icin-ilk-3-yas-cok-onemli.jpg
Bebek İçin İlk 3 Yaş Çok Önemli


Bebeğin 3 yaşını doldurana kadar ona göstereceğiniz ilgi ve alaka onun yaşam boyu sağlıklı bir ömür sürdürmesini sağlamak amacı içerisinde bunun alt yapısını oluşturmaktadır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşegül Bahar, bebeğinize yedirdiğiniz ürün ve içecekleri onun ileriki yaşamında obez, tansiyon şeker hastası olama olasılığını belirtmektedir. Nedeni ise bebeğinizin beslenme düzeyine göre çocuğun yağ hücresindeki yağ hücrelerini sizler belirtmektesiniz. Çocuğun vücudunda ki yağ bezelerinin fazlalığı çocukta hastalık çıkarma riskini üst seviyelere taşımaktadır. Anne sütü çocuk için oldukça mucizevî bir kaynak anlamını taşımaktadır. Anne sütünü bebekten ilk 6 ay boyunca kesmemeli ve ona bu besin kaynağı ile büyütmelisiniz. Bebeğinizin ilk 6 ay olarak anne sütü ile beslemeli ve bu bebeklik dönemi içerisinde çocuğa ilk iki boyunca onu anne sütü ile beslemeniz gerekmektedir. Çocuk iki yaşını doldurduğu itibaren onu ne tür besinler ile beslemek gereklidir. Bebeğinizi anne sütünden kestikten sonra bebeğinizi besleyeceğiniz bu besinler çocuğunuz için yeterli olacak mıdır ve ne tür besinleri çocuğumuza yedirmeliyiz?

Bebeğinizin Beslenmesinde İlk 3 Yıl İçin Kritik Olan Hususlar
Bebeğiniz bu dönemdeki beslenme şekli, tuz, vitamin, protein, yağ miktarı eşit olarak çocuğa verilmeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yemeklerin Tadı; Tuz…
Bildiğiniz üzere tuz günümüz zamanımızda her yaş kategorisi üzerinde birçok hastalığa neden olmaktadır. Sizler de çocuğunuza tuz konusunda daha hassas bir şekilde yaklaşmamız gerekmektedir. Nedeni ise bebek vücudunun gelişmemiş olması ve fazla tuz tüketimi sunucundan vücudun fazla sodyumu dışarı atması gerçekleşmemektedir. Bu sebeple çocuk küçük yaşlarda vücudun fazla sodyum depolamakta ve bunun sonucunda çocuğun ileriki yaşamında tansiyon hastası olmasına neden olmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre günümüz zamanında çocuklara verilin tuz oranı bebeğin kendi yaş aralığına göre fazla olduğunu tespit etmiştir. Bunun en büyük göstergesi olarak bebeğin ailesinin yemeğinden beslenmesi sonucu olarak görülmektedir. Çocuğun anne sütünde sütünden kesilmesi ile birlikte ailesinin yemeğini yemesi ile beraber çocuktaki tuz miktarı oranı yükselmesi görülmektedir. Ama çocuğun asıl doğru tüketmesi olan tuz oranı günlük olarak 1 gram tüketmesi yani bir çay kaşığı, 2 günde ise 2 gram yani 2 çay kaşığı kadar tüketmesi gerekmektedir.

Sizler de bildiği üzere günlük olarak yediğimi ekmek, peynir, fırın yemekleri gibi besinler de tuz oranı oldukça fazladır. Bazı annelerin çocuğuna verdiği inek sütü ise çocuk mamalarının iki katı fazla tuz oranı bulunmaktadır. Yine bazı sosis, sucuk, mısır ürünlerinin içerisinde olan tuz miktarı çocuğun günlük tuz alma oranını tek başına karşıladıkları için, çocuğun bu gibi ürünleri tek bir besin içerisinde günlük tuz oranını bu ürünlerde tek başına karşılamaktadır. Bu nedenden ötürü çocuklarınıza ne kadar geç yaşlarda hazır olan ürünleri vermeniz çocuklarınızın sağlığı için önemlidir, eğer çocuk evdeki besin ile karnını doyurmakta ise yapmanız gereken yaptığınız yemekleri oldukça az tuzlu yapmanzı gerekmektedir.
 
Üst Alt