Sohbet muhabbet sohbet, sohbet odası
Sohbet, Sohbet Odası Okey Oyna


  • Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Ayşe Kulin (1941-…)

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sanatçılar kategorisinde Very_SweeT tarafından oluşturulan Ayşe Kulin (1941-…) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 293 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sanatçılar
Konu Başlığı Ayşe Kulin (1941-…)
Konbuyu başlatan Very_SweeT
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Very_SweeT

Very_SweeT

Kardelen Çınar
Üye
Katılım
29 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
57
Puanları
48
Yaş
32
Konum
İstanbul/izmir
Burç
Akrep
Mesleği
Sağlık Yönetimi/ Yönetici

İtibar:

Ayşe Kulin (1941-…)


Ayşe Kulin
İstanbul’da doğdu. Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’ni bitirdi. Çeşitli gazete ve dergilerde çalıştı. Uzun bir süre televizyon, reklam ve sinema filmlerinde sahne yapımcısı, sanat yönetmeni ve senarist olarak görev aldı.
Edebi Kişiliği:

  • Üslubundaki akıcılık ve yalınlıkla büyük övgü alan yazar, kaleme aldığı biyografik eserleri ve romanlarıyla çok okunan yazarlardan biri oldu ve birçok ödül aldı. Kitaplarından birçoğu senaryolaştırılıp beyaz perdeye aktarıldı.
  • 1996 yılında Münir Nureddin Selçuk’un yaşam öyküsünün anlatıldığı biyografik çalışması “Bir Tatlı Huzur” adlı kitabı yayımladı.
  • 1997’de okuyucuyla buluşan “Adı Aylin” adlı biyografik romanı ile İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından yılın yazarı seçildi.
  • 2001 yılında yayımladığı “Köprü” isimli romanından Erzincan valisinin hayat hikâyesi çerçevesinde Doğu illerimizde yaşanan dramın kökenleri ve Cumhuriyet tarihi içindeki nedenlerini ele alan Ayşe Kulin, 2002 yılında “Nefes Nefese” isimli romanını yayımladı.
  • İkinci dünya savaşı sırasında yüzlerce Yahudi’yi soykırımda kurtaran Türk diplomatlarının kahramanlıklarını bir aşk öyküsü ile birlikte işlediği bu romanından sonra aynı yıl içinde “Kızıl Bir Gül Gibi”yi okurlarla buluşturdu.
Eserleri:
  • Öykü: Güneşe Dön Yüzünü, Geniş Zamanlar, Foto Sabah Resimleri
  • Roman: Bir Tatlı Huzur, Adı Aylin, Sevdalinka, Füreya, Nefes Nefese, Gece Sesleri, Bir Gün, Köprü
  • Otobiyografi: Babama
  • Deneme: İçimde Kızıl Bir Gül Gibi
Adı Aylin: Bu kitap, kökleri Giritli Deli Mustafa Naili Paşaya kadar uzanan bir ailenin kızı olan Aylin Devrimel’in fırtınalı yaşamının öyküsüdür. Kitabın yazan, Ayşe Kulin, Aylin Devrimel’in akrabası ve çocukluk arkadaşıdır. Sanatçı, bu sıradışı kadının hayatını yakından izlemiş ve ölümünden sonra bu biyografiyi yazmıştır.
Sevdalinka: Sevdalinka, Ayşe Kulin’in belgesel nitelikli bir romanıdır. Eserde, Boşnaklann tarihteki rolü, Bosna Savaşı ve öncesinde gelişen olaylar kronolojik bir sıra takip edilmeksizin roman kurgusu içinde anlatılmaktadır. Roman, savaş öncesinde Tito’nun kurduğu altı federe devletten oluşan Yugoslavya Federatif Cumhuriyeti’nde, aşın milliyetçiliği azdırarak savaşı tırmandıran ve sonuçta Yugoslavya’yı alevler içinde bırakan günleri anlatıyor, savasın ilk üç yılında yaşananları okura aktarıyor.
 
Üst Alt