• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Mobil Apple iOS 17 ile Üzecek! Beklenen Yenilikler Gelmeyecek!

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Apple İPhone - IOS kategorisinde x tarafından oluşturulan Apple iOS 17 ile Üzecek! Beklenen Yenilikler Gelmeyecek! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 215 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Apple İPhone - IOS
Konu Başlığı Apple iOS 17 ile Üzecek! Beklenen Yenilikler Gelmeyecek!
Konbuyu başlatan x
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan x

x

ZF Teknik Sorumlu
Teknik Admin
Katılım
29 Ara 2022
Mesajlar
327
Tepkime puanı
28
Puanları
28

İtibar:

Apple’ın merakla beklenen iOS 17 sürümüyle ilgili bilgiler gelmeye devam ediyor. Apple, son olarak iOS 16 sürümünü 12 Eylül’de yayınlamıştı. Bu sürüm önemli yenilikleri beraberinde getirmişti. Apple’ın gelecek iOS 17 sürümünde çok daha büyük yeniliklere yer vereceği belirtiliyordu. Ancak gelen son bilgilere göre büyük değişiklik beklentisinde olan iPhone ve iPad kullanıcılarını üzecek.

Apple iOS 17 ile Üzecek! Beklenen Yenilikler Gelmeyecek!


Apple, 2022 Eylül’de “iPhone” ve “iPad” kullanıcıları için “iOS 16” sürümünü yayınlamıştı. 2022 Eylül ayında piyasaya sürülen “iPhone 15” serisi de iOS 16 ile gelmişti. Hatta uyumlu olan önceki iPhone modelleri de iOS 16 güncellemesi almıştı.
Kullanıcılar, şimdiden bir sonraki sürüm “iOS 17” sürümüyle gelecek yenilikleri beklemeye başlamıştı. İddialara göre Apple, yeni iOS 17 sürümüyle çok önemli yenilikler getirecekti. Ancak gelen son bilgiler bu iddiaları yalanlar nitelikte oldu. Zira şirketin iOS 17 sürümü için “yenilik” bakımından büyük hedefleri yok. Hatta Apple cephesinde esas ağırlığın daha çok “AR/VR başlık” için olacağı belirtildi.

iOS 17’de Beklenen Yenilikler Gelmeyecek​

iOS 17

Apple’ın, iOS 17 sürümüyle birlikte iPhone kullanıcılarının şikayetçi olduğu çoğu konuya çözüm getireceği belirtiliyordu. Hatta iddialara göre uzun süredir iPhone kullanıcılarını sınırlayan “App Store” dışı uygulama engellemesinin kaldırılacaktı. Ancak ortaya çıkan yeni bilgiler iPhone kullanıcılarının “App Store” dışından uygulama yüklememe sorunu devam edecek.
Bir diğer iddia ise Apple’ın “iMessage” uygulamasını yeni baştan tasarlayacağı yönündeydi. iOS 17 ile birlikte geleceği belirtilen yeni “iMessage” için daha sonraki sürümleri beklemek gerekecek. Zira şirketin, iOS 17 ile önemli yenilikler getirmeyi planlamadığı öne sürüldü. Şirketin yeni iOS sürümüyle birlikte esas ağırlığını “AR/VR başlık” için vermeyi hedeflediği belirtildi.

MacOS ve iPadOS’ta Etkilenecek​

MacOS 14

iPhone kullanıcılarını hayal kırıklığına uğratan son bilgiler, “Mac” ve “iPad” kullanıcılarını da etkiliyor. Zira gelen bilgilere göre Apple sadece iOS 17’de değil, “MacOS 14(Sunburst)” ve “iPadOS 17” ile de önemli değişiklikler/yenilikler getirmeyecek. Dolayısıyla 2023 Haziran ayında tanıtılması beklenen iOS 17, MacOS 14 ve iPadOS 17 sürümleri önemli yeniliklerle gelmeyecek.
Apple, 2020 yılında yayınladığı “iOS 14” ve 2022 Eylül ayında yayınladığı “iOS 16” ile önemli yenilikler getirmişti. Sürümlerle birlikte özellikle “iPhone ana ekran tasarımı” yeniden tasarlanan “araç takımları” içeriyordu. Apple iOS 17’de “kilit ekranı tasarımı” yenilemesi de yapmıştı. Ayrıca bu sürümlerde;
  • Uygulama Kitaplığı
  • Haritalar
  • Safari
Uygulamaları için önemli yenilikler gelmişti.
iOS 16 ile gelen yenilikler
Kilit Ekranı özelleştirmesi ve widget'ları
Canlı Etkinlikler ve Odak filtreleri
iCloud Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığı
Parolalar ve Paylaşılan Sekme Grupları
Canlı Metin, Görsel Arama ve Dikte Geliştirmeleri
iMessage, Posta, Apple Home, Sağlık, Apple Cüzdan ve Apple Haritalar Güncellemeleri


iOS 17 Ne Zaman Tanıtılacak?​

iOS 17

Apple, her yıl düzenlediği “Worldwide Developers Conference(WWDC)” etkinliğini bu yılda Haziran ayında düzenleyecek. Sloganı henüz belli olmayan “WWDC 2023” Haziran ayı içerisinde gerçekleştirilecek. Apple’ın bu tanıtım etkinliğinde “iOS 17”, “iPadOS 17”, “MacOS 14” ve “WatchOS 10” sürümlerini tanıtacak.

Apple AR/VR Başlık Nedir?​

Apple AR/VR Başlık

Apple’ın uzun süredir geliştirdiği “AR/VR Başlık” çok sayıda erteleme almıştı. AR/VR başlık, “karma başlık” olarak da belirtiliyor. Bu başlık “AR” yani “Arttırılmış Gerçeklik” ve “VR” yani “Sanal Gerçeklik” fonksiyonlarını bir araya getirecek. Söz konusu başlığın ağırlıklı olarak “oyun”, “eğlence” ve “sosyal medya” için olacağı belirtiliyor. Daha önce Apple’ın, “Meta” tarafından geliştirilen “Metaverse” odaklı olacağı belirtiliyordu.

Apple AR/VR Başlık Özellikleri​

Apple AR/VR Başlık

Apple, geliştirdiği AR/VR başlıkta “çift işlemci” kullanacak. Başlığın özellikle “iPhone” ya da “Mac” gibi diğer Apple teknolojilerine ihtiyacı olmadan, çalışacağı belirtildi. Özel deneyim sunacak başlıkta Apple tarafından geliştirilen “M2” yonga setinden daha güçlü işlemci kullanılacak.

Apple ürünlerine dair başarılı analizleri bulunan analist “Ming-Chi Kuo” başlık hakkında bilgiler paylaştı. Paylaştığı bilgilere göre “Sony” tarafından geliştirilen çift “Mikro OLED” ekran ile gelecek. Böylelikle VR deneyimini daha üst seviyeye taşıyacak.

Daha önce ortaya çıkan bilgilere göre “arttırılmış bant genişliği” ve “Wi-Fi 6E” teknolojisine sahip olacak.

Göz Takibi Desteği​

Apple AR/VR Başlık

Apple, AR/VR başlıkta “göz takip” özelliği olabilir. Bu özellik sayesinde gözden yansıyan ışıkta meydana gelen değişiklikleri algılayabilecek. Dolayısıyla “göz hareketi” takibini daha başarıyla yapabilecek.

Birden Fazla Kamera​

Apple AR/VR Başlık

Apple’ın AR/VR başlığında birden fazla kamera yer alacak. Başlıkta yer alacak kamera sanal gerçekliği dönüştürme için “el hareketi” takibi yapacak. Bu özellik sayesinde başlık görüntüsü dışında çevre görüntüsü de kullanıcı tarafından algılanabilecek.

8K Ekran Çözünürlüğü​

Apple AR/VR Başlık

Göz takibi fonksiyonu ile gözün baktığı kısmın 8K çözünürlük kalitesine sahip olacak.

Uzamsal Ses Fonksiyonu​

Apple AR/VR Başlık

Kullanıcı, AR/VR başlıkta kafasını çevirdiği yöne göre ses akışının yönlendirilmesi sağlanacak. Bu sayede çok daha başarılı bir ses deneyiminin arttırılması sağlanacak.

Apple AR/VR Başlık Fiyatı Ne Kadar Olacak?​

Apple AR/VR Başlık

Apple’dan henüz resmi bir açıklama gelmemiş olmasına karşın, fiyatına dairde sızıntılar yaşandı. İddialara göre Apple AR/VR başlık fiyatı ise “1.000 Dolar” ile “3.000 Dolar” arasında olacak.

Apple AR/VR Başlık Ne Zaman Çıkacak?​

Apple AR/VR Başlık

Apple, AR/VR başlık projesinde uzun süredir tanıtım tarihi ertelemesi gerçekleştirdi. Ancak iOS 17 yerine 2023’te ağırlığını “AR/VR” başlık için verecek. Bu çerçevede de Apple AR/VR başlık 2023 yılı içerisinde çıkması muhtemel olarak değerlendirildi. İddialara göre Apple AR/VR başlık tanıtımı 2023 WWDC etkinliğinden önce gerçekleştirilecek.
 
Üst Alt