• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Anne Çocuk İlişkisi

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Anne ve Çocuk kategorisinde Very_SweeT tarafından oluşturulan Anne Çocuk İlişkisi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 745 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Anne ve Çocuk
Konu Başlığı Anne Çocuk İlişkisi
Konbuyu başlatan Very_SweeT
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Very_SweeT

Very_SweeT

Kardelen Çınar
Üye
Katılım
29 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
57
Puanları
48
Yaş
34
Konum
İstanbul/izmir
Burç
Akrep
Mesleği
Sağlık Yönetimi/ Yönetici

İtibar:

Anne Çocuk İlişkisi

Anne Çocuk İlişkisi 1

Anne ile çocuk arasındaki ilişki çocuğun gelişimi açısından oldukça önemli etkilere sahip. Anne çocuk arasındaki ilişki dengeli ve sevgi temelleri üzerine kurulu olmalı. Çocuğa ilgisini sürekli ve tutarlı vermesinin önemli olduğunun belirten uzmanlar, annenin ilgisi kesintisiz olmalı fakat aşırı korumacı olmamalılar diyorlar. Yazımızda anne çocuk ilişkisi ve aşırı korumacılığın çocuğunuzu nasıl etkilediğinden bahsettik.
Bebeğin ilk bağlandığı kişi onu yediren, içiren, giydiren yani birincil bakım veren kişi annesidir. Anne ile sıcak ve güvenilir bir bağ kuran çocuk ileriki yaşantısında kendisini, dünyayı ve diğer insanları olumlu olarak algılayacaktır. Çocuğun gelişiminde baba özellikle olumsuz davranışlara karşı aşırı koruyucu anne ise olunlu davranışların gelişmesi ile ilişkili olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle baba koruyan güç ve disiplin objesi olarak algılanırken, anne daha çok sevgi ve ilgi gösteren kişi olarak vardır. İlgi ve alakayı daha çok anne gösterir çocuğa. Diğer yandan da hayatta kalabilmesini sağlayacak olan yaşam becerilerini öğrenmesinde de en etkili figürdür.
Anne Çocuk İlişkisi 2

Çocuk ve anne bağı hamilelik döneminden itibaren başlamaktadır. Anne çocuk ilişkisinin sağlıklı olması için annenin ilgi ve korumayı sürekli, tutarlı ve dengeli bir şekilde vermesinin önemi çok büyük.
Aşırı Korumacılığın Çocuğa Yan Etkileri
Çocuğunuzun sorumluluk anlamasını istiyorsanız anne ve baba olarak her şeyde tüm sorumluluğu siz üzerinize almamalısınız. Eğer anne aşırı korumacıysa çocuğun sorun çözme becerisi gelişmez. Çocuğunuzu sağlıklı bir şekilde büyütmek istiyorsanız ona aşırı korumacı davranmamalısınız. Küçük yaşlarda birtakım tehlikelerden koruma olabilir ama ergenlik döneminde önceden kurulan bağ bir miktar zayıflayabilir.
İnsanın gelişim evrelerini bilip buna göre iletişim kurmalısınız. Çocuğunuz bırakın düşmeyi de kalkmayı da kendi öğrensin. Sorun çözme alışkanlığı kazanmasını sağlamalısınız. Çocuk ihtiyaçlarının karşılandığı ve aşırı korunmadığı ortamlarda kendisini rahat ve gücende hissetmeli. Çocuğun üzerine çok düşerseniz her şeyi sizden bekleyecektir. Düşmesine izin vermelisiniz ki kalkmayı öğrenmeli. Eğer çocuğun bağımsızlığına izin vermezsek çocuk sürekli uzaklaşmak ister.
Çocuğun Ağlaması
Çocuğu her ağladığında kucağınıza alıyorsanız çocuğa ağlamayı bile siz öğretiyor olabilirsiniz. Çocuğunuza sonsuz bir ilgi ve sevgi içerisinde olmalısınız fakat aşırı korumacı olmamalısınız. Örneğin; yeni yürümeye başlayan çocuğunuz yere düştüğü zaman koşup kendiniz kaldırmak yerine çocuğunuzun nasıl bir çaba sarfettiğine önce bakın sonra gerekiyorsa ona yardım edin, elinden tutarak kaldırın. Annenin görevi çocuğa ilgi göstermek ve onu hayata hazırlamaktır.
 
Üst Alt