• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Anal fissür tanı ve tedavisi

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Cerrahi kategorisinde Üye silindi 150 tarafından oluşturulan Anal fissür tanı ve tedavisi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 214 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Cerrahi
Konu Başlığı Anal fissür tanı ve tedavisi
Konbuyu başlatan Üye silindi 150
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Üye silindi 150
Ü

Üye silindi 150

Guest
Anal fissür(makat çatlağı) tanı ve tedavisiHalk arasında “Makat Çatlağı” veya “Makat Yırtığı” olarak adlandırılır. Büyük abdestin geçişiyle makatta oluşan yırtıktır. Tuvaletimizi tutmak için var olan kasımızın, büyük tuvalet yapılırken yırtılması ve benzeri nedenlerle Anal Fissür oluşur.
Hastalarımız bu hastalığı tarif ederken; “Çok şiddetli canım yanıyor”, “Makat bölgemde ciddi derecede bıçakla kesilmiş gibi bir ağrı yaşıyorum”, “Tuvalet sonrası zonklama şeklinde bir ağrı hissediyorum” ifadelerini kullanmaktadır.
Hastalık yeni başlamış ve basit düzeydeyse; posalı diyet miktarı artırmak, sıcak duş ve sıcak uygulama yapmak iyi gelmektedir. Bunun yanısıra merkezimizde çeşitli yöntemlerle hastalarımız hızlı ve etkin bir biçimde sağlıklarına kavuşmaktadır.

GLİSERİN TRİNİTRAT Yöntemi
Makat çatlağı ya da yırtığı rahatsızlığı yaşayan hastalarımıza krem şeklinde kullanılır. Sıcak duş sonrası az miktarda ve tüm kas çeperine sürülmesi sonucu hızlı iyileşme sağlanmaktadır.

BOTOX Yöntemi
Bu yöntem temelde kasları felç etme prensibi ile etki göstermektedir. Merkezimizde hızlı ve ağrısız uygulanabilen yöntem sayesinde hastalarımız yatmadan taburcu olmaktadır.

LATERAL İNTERNAL SFİNKTEROTOMİ Yöntemi
Anal bölgede bulunan iç kas tabakasındaki dokuların bir kısmının ısı ile öldürülmesidir. Basınç kontrollü uygulanması gereken bu yöntem sayesinde hastalar çok hızlı ve çok etkin bir şekilde iyileşmektedir.
Op. Dr. Mert ATAK
Genel Cerrahi , Proktoloji
 
Üst Alt