• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Ametist Taşı

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Alternatif Tıp ve Şifalı Taşlar kategorisinde Kucuktravma tarafından oluşturulan Ametist Taşı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 682 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Alternatif Tıp ve Şifalı Taşlar
Konu Başlığı Ametist Taşı
Konbuyu başlatan Kucuktravma
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Kucuktravma
Katılım
30 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
44
Puanları
28

İtibar:

ametist-taşı-kütle-min.jpgAmetist Taşı Nedir?

Ametist taşı, mor renkli doğal taştır. Parlak yapısı nedeniyle, kullanım alanları oldukça farklı olabiliyor. Özellikle süs eşyaları açısından iyi bir görünüm sağlar. Fakat bu taşın, diğer taşlarda olduğu gibi sahte üretimleri söz konusu olabiliyor. Gerçek ametist taşı için mutlaka uzman görüşü alınmalı buna göre hareket edilmelidir.


Ametist Taşı Nasıl Oluşur?

Bu özel taşlar insan eli değmeden, tamamen doğal süreçlerden geçerek oluşur. Yoğunlukla volkanik kayaçlarda oluşan bu taşların Türkiye'nin belli başlı şehirlerinde de yatakları bulunuyor. Bu şehirlerin başında Balıkesir ve Ordu gelmektedir. Ametist taşının oluşum süreci ve renkleri değerini belirleyen yegane unsurdur. Menekşe renkli olan versiyonları son derece nadir olup sadece mücevherlerde kullanılır. Standart mor renginde olan çeşitleri ise her türlü takıda değerlendirilebilir.


Ametist Taşının Anlamı

Bu özel taş adını mitolojiden almaktadır. Mitolojik bir öyküye göre ametist taşından yapılan bir kadehle içki içen kişiler asla sarhoş olmuyordu. Bu nedenle ismi 'sarhoş etmeyen' manasına gelmektedir.
İnsanlık tarihinde son derece önemli bir yeri olan ametist taşları özellikle Orta Çağ'da kilisenin sembollerinden biriydi.


indir.jpgAmetist taşı özellikleri

Ametist taşı gerek rengi gerekse yaydığı enerji nedeniyle pek çok kişi tarafından sevilmekte ve aksesuar olarak kullanılmaktadır. Yunan mitolojisinde sarhoş etmeyen anlamına gelen ametistin hikayesi oldukça ilginçtir. Eski çağlarda şarap kadehlerinin sarhoşluğu önlemesi nedeniyle ametist taşından yapıldığı yazılmaktadır. Aynı zamanda Asya ve Mısır'da mühür olarak kullanılan bu özel taşın rengini içinde barındırdığı demirden aldığı tespit edilmiştir. Gerçek renklerine ancak röntgen ışını altında kavuştuğuna dair bir rivayet bulunmaktadır.


Ametist Taşının Faydaları

Ametist taşının en yaygın bilinen özelliği kişiye verdiği rahatlatıcı etkisidir. Taş, negatif enerji taşıdığından bedeninizde taşıdığınız fazla negatif enerjiyi çekerek zihinsel olarak daha zinde olmanızı sağlar. Öfkeyi yatıştırması nedeniyle günlük hayatta özellikle kişiye ruhsal açıdan olumsuz enerjiden koruduğuna inanılmaktadır. Aynı zamanda gözlere iyi geldiği ve kanı temizlediğine inanılmaktadır.
  • Bedende biriken negatif enerjiyi toplayarak kişinin pozitif hissetmesine yardımcı olur.
  • Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi ile bilinir.
  • Yoğunlaşmayı sağlayan en ideal taş olduğundan dikkat dağınıklığına iyi geldiğine inanılır.
Takıntılı düşünceleri uzaklaştırıcı ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Koyu mor ya da çok açık renkli, özellikle de berrak olan ametistler en güçlü enerjiye sahip olan ametistlerdir. Ametist taşı aksesuarlar alırken bu kriterlere dikkat ederek almanızı öneririz.


Ametist taşının gerçek olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Ametist taşı fosillerin yüzyıllar sonucu dönüşümüyle meydana gelen sert yapılı olup yüksek ısıya karşı dayanıksız olan mor renk doğal taştır. Yüksek ısılara maruz kaldığında ısının derecesine bağlı olarak sarı ya da kahverengi tonlarını alabilir. Gerçek ısısındaki ametist parlak mor renginden anlaşılabilir. Piyasada farklı taş tozlarının sıkıştırılmasıyla oluşan pek çok ametist benzeri taş vardır. Gerçek ametisti diğerlerinden ayırmanın en gerçek yolu taşın kırılmasını sağlayarak içindeki renk alaşımını gözlemlemektir.
 
Üst Alt