• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Aklınızın Sınırlarını Olabildiğince Zorlayacak 17 Tuhaf Gerçek

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Tuhaf Gerçekler kategorisinde Very_SweeT tarafından oluşturulan Aklınızın Sınırlarını Olabildiğince Zorlayacak 17 Tuhaf Gerçek başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 435 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Tuhaf Gerçekler
Konu Başlığı Aklınızın Sınırlarını Olabildiğince Zorlayacak 17 Tuhaf Gerçek
Konbuyu başlatan Very_SweeT
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Very_SweeT

Very_SweeT

Kardelen Çınar
Üye
Katılım
29 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
57
Puanları
48
Yaş
34
Konum
İstanbul/izmir
Burç
Akrep
Mesleği
Sağlık Yönetimi/ Yönetici

İtibar:

Günlük hayatta karşımıza çıkan bazı bilgiler aklımızın sınırlarını bir hayli zorlar. Bunlar çok basit matematiksel denklemler de olabilir, karmakarışık paradokslar da olabilir. İşte bu kafayı yedirten bilgilerin bazılarını sizler için derledik.


1. 23 kişinin olduğu bir odada, iki kişinin aynı gün doğmuş olma olasılığı %50'dir.

23 kişinin olduğu bir odada, iki kişinin aynı gün doğmuş olma olasılığı %50'dir.

Genellikle 365'de 23 olduğu düşünülür ama istatistikler direkt olarak %50 olduğunu gösteriyor.

2. Bir not defteri kağıdı 45 kere ikiye katlarsanız, aya ulaşacak kadar kalın olur.

Bir not defteri kağıdı 45 kere ikiye katlarsanız, aya ulaşacak kadar kalın olur.

Normalde bir kağıdı bu kadar fazla katlamanız mümkün değildir. Ama bir şekilde katlayabilirseniz de, aya ulaşabilecek kadar kalın olur.


ADVERTISING

3. Bir kart destesini karıştırdığınızda, tarihte bu diziyi oluşturan ilk kişi olma olasılığınız yüksektir.

Bir kart destesini karıştırdığınızda, tarihte bu diziyi oluşturan ilk kişi olma olasılığınız yüksektir.

Kart karıştırmanın 8 x 1067 yolu vardır. Bu da dünya üzerindeki atomlardan daha fazladır. Kart dizilerinden birçoğu daha önce oluşturulmadı. Dolayısıyla her kart karıştırdığınızda tarih yazıyor olma olasılığınız var.

4. Bir milyon saniyenin geçmesi 12 gün sürer. Ama bir milyar saniyenin geçmesi 32 yıl sürer.

Bir milyon saniyenin geçmesi 12 gün sürer. Ama bir milyar saniyenin geçmesi 32 yıl sürer.

Bir trilyon saniye? 31, 709.8 yıl.

5. 43 cm pizza, iki tane 30 cm pizzadan daha fazladır.


İnanmıyorsanız dairenin alanından hesaplayabilirsiniz.6. Sürücülerin birçoğu şeritleri birbirinden ayıran kesik çizgilerin 60 cm olduğunu tahmin etti. Ama aslında bu çizgilerin her biri 3 metredir.

Sürücülerin birçoğu şeritleri birbirinden ayıran kesik çizgilerin 60 cm olduğunu tahmin etti. Ama aslında bu çizgilerin her biri 3 metredir.

Beynimiz bütün geometrik şekilleri olduğu gibi yorumlayamaz. Bilim adamları bu durumu 'boyut sabitliği' olarak adlandırıyor.

7. Peki trafik ışıkları? Evet, birçok insan trafik ışıklarının da ne kadar büyük olduğunu algılayamıyor.

Peki trafik ışıkları? Evet, birçok insan trafik ışıklarının da ne kadar büyük olduğunu algılayamıyor.

8. Birçok insan ortalamadan daha fazla kola sahip.

Birçok insan ortalamadan daha fazla kola sahip.

Bazı insanların hiç kolu olmadığını veya bir kolu olduğunu göz önünde bulundurunca, bir insanın sahip olduğu ortalama kol sayısı ikinin altında kalıyor. Dolayısıyla eğer iki kolunuz varsa, ortalamadan daha fazla kolunuz var demektir.

9. Graham sayısı olarak adlandırılan sayı o kadar büyüktür ki, hepsini söylemeye çalışmak beyni gerçekten yakıyor.


Beynin algılayabileceğinden çok daha büyük bir sayıdan bahsediyoruz. California Üniversitesi'nden Irvine adlı fizikçiye göre, Graham sayısını tamamen ezberlemeye çalışmak beyni kara deliğe dönüştürüyor.

10. Bir de bütün evrene yazmakla bitmeyecek 'googolplex sayısı' var.

Bir de bütün evrene yazmakla bitmeyecek 'googolplex sayısı' var.

Evrendeki bütün atom taneciklerinden çok daha fazla basamak içeriyor.11. Eğer sayıların yüzdelerini hesaplamakta zorlanıyorsanız, değiştirme yolunu deneyin. Mesela 50'nin %4'ü, 4'ün %50'si ile aynıdır. 25'in %80'i ile 80'in %25'i aynıdır.


Yüzdelerde gerçekten işe yarıyor!

12. Eğer biri size iki çocuğu olduğunu ve birinin erkek olduğunu söylerse, ikinci çocuğun kız olma olasılığı %50 değil, 2/3'dir.

Eğer biri size iki çocuğu olduğunu ve birinin erkek olduğunu söylerse, ikinci çocuğun kız olma olasılığı %50 değil, 2/3'dir.

Bahsedilen olasılık sonuçta, biyoloji değil. Biyolojik açıdan yaklaşıldığında %50 olabilir. Ama matematiksel bir olasılıktan bahsediyorsanız, diğer çocuğun kız olma olasılığı üçte ikidir.

13. Dünyanın etrafını saracak kadar uzun bir ipiniz olduğunu düşünün. İpin uzunluğu 40.07428 km'dir. İpi eğer uzatmak ve zeminden 30 cm yukarıda durmasını isterseniz yalnızca 191 cm ipe daha ihtiyacınız olacaktır.

Dünyanın etrafını saracak kadar uzun bir ipiniz olduğunu düşünün. İpin uzunluğu 40.07428 km'dir. İpi eğer uzatmak ve zeminden 30 cm yukarıda durmasını isterseniz yalnızca 191 cm ipe daha ihtiyacınız olacaktır.

14. Diyelim ki aynısını bir de tenis topuyla yapmak istiyorsunuz. Şu anki ipinizin uzunluğu 20 cm olsun. Aynı şekilde 30 cm yukarıdan yapmak isterseniz yine 191 cm ipe ihtiyacınız olacaktır.

Diyelim ki aynısını bir de tenis topuyla yapmak istiyorsunuz. Şu anki ipinizin uzunluğu 20 cm olsun. Aynı şekilde 30 cm yukarıdan yapmak isterseniz yine 191 cm ipe ihtiyacınız olacaktır.

15. Sonsuz yüzey alanına ama sınırlı hacme sahip olan 3 boyutlu bu şekle Gabriel'in Borusu deniyor. Bu boruyu boyayla doldurabilirsiniz ama boyayamazsınız.
16. İstatistiklere göre, arkadaşlarınız her zaman sizden daha fazla arkadaşa sahip.Mesela Twitter'da takip ettiğiniz insanların sizden daha fazla takipçisi olması yüksek ihtimaldir. 'Arkadaşlık paradoksu' olarak adlandırılan bu durum matematiksel bir fenomendir aslında. Gerçek hayatta da geçerliliği var hem.

17. Kalın hamurlu bu pizzanın hacmini hesaplamak istiyorsanız, Pi x Z x Z x A formülünü kullanabilirsiniz.

Kalın hamurlu bu pizzanın hacmini hesaplamak istiyorsanız, Pi x Z x Z x A formülünü kullanabilirsiniz.

Z pizzanın yarı çapı ve A da pizzanın yüksekliğidir.
 
Üst Alt