• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

*/ Aile Nedir ? /*

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Aile & Aile Sorunları ve Çocuk kategorisinde Cilgin-Bedis tarafından oluşturulan *\/ Aile Nedir ? \/* başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 289 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Aile & Aile Sorunları ve Çocuk
Konu Başlığı *\/ Aile Nedir ? \/*
Konbuyu başlatan Cilgin-Bedis
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Cilgin-Bedis

Cilgin-Bedis

www.zirveforum.net
Admin
Katılım
25 May 2020
Mesajlar
216
Tepkime puanı
12
Puanları
18

İtibar:AİLE NEDİR
Aile, anne baba ve çocuklardan oluşan en küçük toplumsal birimdir, toplumu meydana getiren kurumların temelidir.

Toplumun inançlarını, gelenek ve göreneklerini, değer yargılarını, kısaca kültürünü barındırır, korur ve gelecek nesle aktarır. Bu nedenle çocukların yetişmesi ve eğitimi açısından aile oldukça önemlidir, hatta birinci derecede bir öneme sahiptir.

Her birey, bir anne ile babanın varlığından meydana gelir ve doğduğu anda korumaya muhtaç bir durumdadır, insan yavrusu, bütün hayvanlardan daha uzun bir çocukluk (yavruluk) dönemi geçirmektedir. Sadece bir yerden bir yere hareket edinceye kadar, yani yürüyünceye kadar, ortalama 15 ay gibi bir zaman geçmektedir. Dış çevreye uyum sağlayabilmesi ise ancak uzun yılları alan bir büyüme ve öğrenmeye bağlıdır.

Aile, çocuğu bireycilikten kurtararak sosyalleştirdiği gibi, onu yalnızlıktan ve ruhsal boşluktan da kurtarır. Çocuğa toplumun bir elemanı olduğu bilincini kazandırır, sorumluluk duygusu aşılar.

Çocuğun sadece bedensel gelişiminde değil, sosyal, duygusal, ahlaki ve dinî gelişiminde de ailenin rolü oldukça fazladır.

Aile, çocuğa kimlik kazandırır ve kişiliğinin şekillenmesinde önemli bir rol oynar.

Çocuğu bireycilikten kurtararak sosyalleştirdiği gibi, onu yalnızlıktan ve ruhsal boşluktan da kurtarır. Çocuğa toplumun bir elemanı olduğu bilincini kazandırır, sorumluluk duygusu aşılar.

Ailede çocuk üzerinde birinci derecede etkili olan kişiler, hiç kuşkusuz anne ve babadır. Anne ve babanın gerek bir-birleriyle gerekse çocukla ilişkileri, tutum ve davranışları, onun kişiliğinin gelişiminde, iyiye ya da kötüye yönelmesinde belirleyici bir etkendir. Anne ve babanın çocuk üzerindeki olumlu ya da olumsuz etkilerini değerlendirirken, çocuğun ilk oluşum anından, yani hamilelik döneminden başlamak gerekir.

 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt