Sohbet muhabbet sohbet, sohbet odası
Sohbet, Sohbet Odası Okey Oyna


  • Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Ahmet Şuayp (1876-1910)

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sanatçılar kategorisinde Very_SweeT tarafından oluşturulan Ahmet Şuayp (1876-1910) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 229 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sanatçılar
Konu Başlığı Ahmet Şuayp (1876-1910)
Konbuyu başlatan Very_SweeT
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Very_SweeT

Very_SweeT

Kardelen Çınar
Üye
Katılım
29 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
57
Puanları
48
Yaş
32
Konum
İstanbul/izmir
Burç
Akrep
Mesleği
Sağlık Yönetimi/ Yönetici

İtibar:

Ahmet Şuayp (1876-1910)


Ahmet Şuayp
Edebiyat hayatına Servet-i Fünun dergisinde çıkan haftalık yazılarıyla başlayan sanatçı, polemiklere girmek yerine bilimsel eleştiri alanında çalışmalarda bulunmuş ve bu konularda eserler vermiştir. Sanatçının Hyppolite Taine, Gustave Flaubert, Gabriel Monod, Ernest Lavisse, Niebuhr, Ranke ve Mommsen’i yaşam öyküleri, yapıtları, düşünceleriyle ayrıntılı biçimde inceleyen eserleri, bilimsel eleştirinin oluşması yolunda Türkiye’deki bilgi birikimine büyük katkıda bulunmuştur.

Edebi Kişiliği
Ahmet Şuayp’ın en önemli yönü şüphesiz Servetifünun Edebiyatına kazandırdığı bilimsel eleştiri bakış açısı dışında bir de Servetifünun Edebiyatının içinden yaptığı eleştirilerdir. Yazar, içinde yer aldığı Servet-i Fünun akımının getirdiği yenilikleri eleştirel bakışla değerlendirmiş, ele aldığı yapıtların özelliklerini belirlemişti. Servetifünun yazarlarını eski edebiyat yandaşlarına karşı savunurken kendi arkadaşlarının bireyci tutumunu, kötümser dünya görüşünü eleştirmekten de çekinmemiştir.
Eserleri
  • Eleştiri: Esmar-ı Matbuat, Hayat ve Kitaplar, Ulum-i İktisadiye ve İçtimaiye; Hukuk-ı Umumiye-i Düvel, Hukuk-ı İdare.
 
Üst Alt