• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Agnostisizm

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Dinler ve İnançlar kategorisinde Kucuktravma tarafından oluşturulan Agnostisizm başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 281 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Dinler ve İnançlar
Konu Başlığı Agnostisizm
Konbuyu başlatan Kucuktravma
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Kucuktravma
Katılım
30 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
44
Puanları
28

İtibar:

Agnostisizm Fransızca agnosticisme, “Tanrı’nın ve evrenin nereden türediğinin bilinmediğini ve bilinemeyeceğini ileri süren öğreti.” anlamındaki bu söz için TDK “bilinemezcilik“ kelimesini önermektedir.
Tanrının var olup olmadığının bilinmediğini veya asla bilinemeyeceğini savunur. Demografik araştırmalar için ise ateizm ve agnostisizm, diğer bütün dinsiz felsefelerle aynı kategoridedir. Bazı kaynaklar ise agnostisizmi "tarafsızlık" olarak açıklar.

NE ZAMAN ORTAYA ÇIKTI

İlk defa 1869'da İngiliz biyolog Thomas Henry Huxley agnostik terimini kullandı.

"Bu basitçe bir insanın, bilmek veya inanmak konusunda bilimsel bir temeli olmadığını, yani bildiğini veya inandığını söylemeyeceği anlamına gelir."
diyerek Agnostisizm'i özetlemiştir. Bununla birlikte eski zamanlardaki filozoflar, herhangi bir ölüm sonrası yaşam hakkında agnostisizm ifade eden, MÖ 5. yüzyıldan kalma bir Hint filozofu Sanjaya Belatthaputta gibi agnostik bakış açısını destekleyen yazılar yazmışlardı ve 5. yüzyılda Protagoras "Tanrıların" varlığı hakkında agnostisizm ifade eden ilk Yunan filozofu.


TARİHTEKİ EN ÜNLÜ AGNOSTİK DÜŞÜNÜR VE FİLAZOFLAR

Margareth Atwood, Sussie Bright, Vincent Bugliosi, Robert X. Cringely, Clarence Darrow, Charles Darwin, Alan Dershowitz, Richard Dreyfuss, Umberto Eco, Timothy Ferris, Carrie Fisher, Stephen Jay Gould, Matt Groening, Bob Guccione, Robert (Bob) James Lee Hawke, Dawid Hortovitz, Bob Hoskins, Robert Jastrow, Matt Johnson, Jack Kevorkian, Laryy King, Tony Kushner, Dave Matthews, Laryy Niven, Neil Peart, Sean Penn, Roman Polanski, Bertnard Russell, Carl Sagan, Dan Savage, James Taylor, Charles Templeton, Uma Thurman, Ted Turner, Robert Anton Wilson.
 
Üst Alt