• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

Bilgisayar Açıklama Geldi: Windows 7 ve Windows 8.1 Desteği Sonlanıyor!

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde İşletim Sistemleri kategorisinde x tarafından oluşturulan Açıklama Geldi: Windows 7 ve Windows 8.1 Desteği Sonlanıyor! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 224 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı İşletim Sistemleri
Konu Başlığı Açıklama Geldi: Windows 7 ve Windows 8.1 Desteği Sonlanıyor!
Konbuyu başlatan x
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan x

x

Üye

İtibar:

Windows 7 ve Windows 8.1 desteği için önemli açıklamalar yapıldı. Buna göre işletim sistemi desteği 10 Ocak’ta son buluyor.

Açıklama Geldi: Windows 7 ve Windows 8.1 Desteği Sonlanıyor!

Microsoft’un sevilen işletim sistemleri arasında Windows 7 yer alıyor. Windows 8.1 de her ne kadar sevilse de Windows 7 daha başarılı olmuştu. Windows 7 2009 yılında, Windows 8.1 ise 2013 yılında piyasada yer aldı. Artık bu işletim sistemleri için yolun sonu görünüyor. Her iki işletim sisteminin desteğinin sonlanacağı tarih açıklandı.

Windows 7 ve Windows 8.1 desteği sona eriyor​

Windows 7 ve Windows 8.1 için destek sona eriyor. Aslına bakarsak Microsoft, bu açıklamayı yıllar öncesinden yapmıştı. Desteğin sonlanacağı tarih yaklaştıkça bu durum gündem oluşturmaya başladı. Buna göre her iki işletim sistemi, 10 Ocak 2023’ten itibaren desteklenmeyecek. Yani kullanıcılar artık güncelleme almamaya başlayacak.
Microsoft’un güncelleme politikasına göre bir ürün çıktığında 10 yıllık destek alıyor. Bu desteğin ilk 5 yılı tam destek olarak yer alıyor. Son 5 yıl için ise genişletilmiş destek politikası uygulanıyor. Yani son 5 yıllık güncelleme serüveninde güvenlik güncellemelerine ağırlık veriliyor.
Windows 7 çıkalı 10 yılı aşkın süre oldu. Kullanıcı yoğunluğu sebebiyle fazlasıyla destek aldı. Aynı şey Windows XP için de uygulanmıştı. Windows 8.1 ise yoğun bir kullanıcı oranına sahip değildi. Bundan dolayı 10 yılın ardından artık güncelleme almayacak.

Desteğin sonlanması hakkında sıkça sorulan sorular​

Windows 7 ve Windows 8.1 desteği sona eriyor. Bununla beraber kullanıcıların aklında kalan birkaç soru mevcut. Bu soruları sizler için aşağıda cevapladık. Daha fazla soru sormak isterseniz bize yorum bırakmayı unutmayın. O zaman ne duruyoruz? Gelin 6 sorudan oluşan başlıklara giriş yapalım.

Neden güncelleme yapmalıyım?​

Bunun pek çok sebebi var. Bunlardan birisi güvenlik güncellemeleri. Eski işletim sistemlerinde güvenlik güncellemeleri yapılmaz. Bu da güvenlik risklerinin artmasına sebep olur. Bunun yanı sıra yeni özellikleri kullanmaktan bahsedebiliriz. Yeni özelliklerden yararlanmak isteyen bir kullanıcı, güncel işletim sistemlerini tercih etmeli. Bunun dışında yeni teknolojileri denemek için de güncel işletim sistemi gerektiğini vurgulayalım.
post_1673272534_70275557920156.jpg

Bilgisayarım artık çalışmayacak mı?​

Windows 7 ve Windows 8.1 desteği sonlanıyor. Bununla beraber bazı kullanıcılar, bilgisayarının artık çalışmayacağını düşünüyor. Windows 7 veya Windows 8.1 desteği sonlandığında böyle bir şey gerçekleşmez. Bilgisayar çalışmaya devam eder. Desteğin kesilmesi demek güncelleme alınmayacağı anlamına geliyor. Yani kullanıcı, sistemi halen kullanmaya devam ediyor. Şunu ifade etmek gerekiyor ki güvenlik riskleri eskisinden daha fazla olacak. Bu da sistemin savunmasız olması ve hasar alması anlamına geliyor. Yani bilgisayar zararlı yazılımlardan dolayı çalışmamaya başlayabilir.

Windows 10 veya Windows 11’e yükseltme ücretsiz mi?​

Daha önce Windows 10 işletim sistemi çıktığında bir kampanya başlatılmıştı. Bu kampanyaya göre Windows 7 ve 8.1’den geçiş ücretsizdi. Windows 11 çıktıktan sonra bu kampanyada bir değişiklik yapıldı. Microsoft, yaptığı açıklamada artık bu programın desteklenmediğini belirtiyor. Yani Windows 7 veya Windows 8.1’den Windows 10 veya 11’e ücretsiz geçiş mümkün değil. Eğer Windows 10 kullanılıyor ise Windows 11’e ücretsiz geçiş sağlanıyor.

Kişisel dosyalarımı nasıl yeni bir cihaza taşırım?​

Windows 7 ve Windows 8.1 desteği hakkında merak edilen bir diğer soruya geçelim. Bu soru özellikle yeni bir cihaz almak isteyenler tarafından soruluyor. Bazı müşteriler, bilgisayarı güçlü olmadığı için yeni cihaz alma kararı verebiliyor. Bu doğrultuda bu soruyu araştırıyor. Yükseltme yapan bir kullanıcı, kişisel dosyalarının silinmesi gibi bir durumla karşılaşmaz. Çünkü bu işlem sırasında disk temizlenmez. Eğer sıfırlama uygulanacaksa veya depolama birimi temizlenecekse kişisel dosyalar silinebilir.
Burada pek çok kriteri ele almak gerekir. Bunlardan birisi yerel disk. Genellikle C diski temizlenir ve işletim sistemi kurulur. Eğer D diski gibi diğer disklerde kişisel dosyalar mevcut ise bir sorun olmaz. Yine de disk biçimlendirme sırasında dikkat etmek gerekiyor.
Her ihtimale karşı yedekleme yapılmasını öneririz. Bunun için harici bir disk kullanılabilir. İnternet ortamına yedekleme yapılmak istenirse OneDrive ve Google One gibi hizmetlere başvurulabiliyor.
post_1673272542_79124341159953.jpg

Kısayollarımı ve Internet Explorer yer işaretlerini nasıl taşırım?​

Internet Explorer kullanıcıları, yer işaretlerini ve kısayolları nasıl taşıyacağını merak ediyor. Öncelikle şunu ifade etmek gerekiyor ki Internet Explorer artık desteklenmeyen bir tarayıcı. Bundan dolayı Microsoft Edge kullanılması gerekiyor. Yani Internet Explorer verilerinin Edge’ye taşınması gerekir. Bunun için aşağıdaki adımların takip edilmesi lazım. Öncelikle Internet Explorer’daki verilerin nasıl taşınacağını açıklayacağız.
  • Internet Explorer tarayıcısını başlatın.
  • Sağ üst köşedeki yıldız simgesine dokunun.
  • Ardından alt kısımda yer alan ekranın sağındaki aşağıyı gösteren ok simgesine basın.
  • Burada “Import and export” seçeneği yer alacak. Bu seçeneğe tıklayın.
  • Açılan ekranda “Export to file” seçeneğini seçip “Next” butonuna tıklayın.
  • Sonraki adımda “Favorites, Feeds ve Cookies” seçenekleri arasından yedeklenmek istenen verileri seçin.
  • Diğer adımda da yedeklenmek istenen veriler seçilmeli. Örneğin hangi yer işaretleri yedeklenecek ise onların seçimi yapılmalı.
  • Sıradaki aşamada dosyanın kayıt edilmesi için konum seçilmeli. Eğer varsayılan konum uygun ise adım geçilmeli.
  • “Export” seçeneğine basıldığı takdirde dışa aktarma tamamlanıyor.
Dışa aktarılan dosyayı Microsoft Edge tarayıcısına aktarmak için aşağıdaki adımları uygulayın.
  • Microsoft Edge uygulamasını başlatın.
  • Uygulama açıldıktan sonra sağ üst köşedeki üç noktalı simgeye tıklayın.
  • Burada yer alan “Settings” seçeneğine basın.
  • Ardından “Import or export” butonuna tıklayın.
  • Açılan ekranda “Import from file” seçeneğine basılmalı.
  • Dışa aktarılan dosya seçilmeli.
Hayırlı olsun! Bu adımlar sonucunda verilerinizi Microsoft Edge’e taşımış oldunuz.

Kullandığım uygulamalar Windows 10 veya Windows 11’de çalışacak mı?​

Windows 7 ve Windows 8.1 desteği sonlanmış olsa da bu soru da sorulmakta. Öncelikle mağaza uygulamalarına bir açıklık getirelim. Windows 8.1 ile beraber 10 Ocak 2023’ten sonra uygulama yüklenemeyecek. Ayrıca satın alım gibi işlemler de yapılamayacak. Uygulama içi satın alımlar da buna dahil. Var olan uygulamaların güncellenmesi ise 30 Haziran 2023’e kadar sürecek. Ardından geliştiriciler, yeni güncellemeler sunamayacak. Tabii geliştiriciler eğer Windows 8.1 desteği sunuyor ise güncellemeler gelmeyi sürdürür.
post_1673272578_56694246253405.jpg

Microsoft Edge güncellemeleri ise 12 Ocak 2023 tarihinde son bulacak. Kullanıcılar, bu tarihte yeni bir Edge güncellemesi alacak. Bu güncelleme, Windows 8.1 için son güncelleme olacak. Sonraki güncellemelerde Windows 8.1 desteklenmeyecek. Bundan dolayı yeni sürüme geçilmesi gerekiyor.
Masaüstü uygulamaları için ise şunu söyleyebiliriz ki bazı uygulamalar çalışmaya devam edecek. Microsoft’un desteği kesmesi ile beraber bazı yapımcılar da Windows 8.1 desteklemeyecek. Aynı durum Windows 7 için de geçerli.
Bu bilgilerin yanı sıra yeni işletim sistemine geçerken uyumluluk sorunlarıyla karşılaşmak mümkün. Çözüm uygulamanın güncel sürümünü kurmak. Eğer bulunmuyor ise alternatiflere yönelmek. Bunlar dışında yapılabilecek bir diğer şey uygulama için uyumluluk modundan yararlanmak. Bu yöntem de işe yaramaz ise sanal makine kurulması gerekiyor.

Üst Alt