Sohbet muhabbet sohbet, sohbet odası
Sohbet, Sohbet Odası Okey Oyna


  • Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

2022 Engelli Maaşı Neden Kesilir? Güncel

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Engelli Hakları kategorisinde Very_SweeT tarafından oluşturulan 2022 Engelli Maaşı Neden Kesilir? Güncel başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 209 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Engelli Hakları
Konu Başlığı 2022 Engelli Maaşı Neden Kesilir? Güncel
Konbuyu başlatan Very_SweeT
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Very_SweeT

Very_SweeT

Kardelen Çınar
Üye
Katılım
29 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
57
Puanları
48
Yaş
32
Konum
İstanbul/izmir
Burç
Akrep
Mesleği
Sağlık Yönetimi/ Yönetici

İtibar:

2020 yılı içerisinde de engelli bireylere devlet tarafından 2022 engelli maaşı ödemeleri devam ediyor. Bu maaşının kesilme durumları şu şekildedir;

  • Engelli bireyler ikamet ettikleri adresi değiştirirler ve başka bir yerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na tabii olurlarsa ve bunu ilgili kuruma beyan etmedikleri takdirde 2022 engelli maaşı kesintiye uğrar. Engelli bireylerin aynı ilçe içerisinde yaptıkları adres değişiklikleri sonucunda engelli maaşları belli bir süre kesilmez. Maaşın devam etmesi için nüfustan adres değişikliği yapmanız ve bunu da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na bildirmeniz gerekir.
  • 2022 engelli maaşı alan bireyin hayatını kaybetmesi sonucunda maaş alım hakkı kesilir. Eğer engelli birey hayatını kaybetti ve yakınları da bunu devlete bildirmedi ise aldığı maaş tutarı yasal faizi ile ödetilir.
  • Engelli birey 2022 engelli maaşı almak istemediğini yazılı bir şekilde beyan ederse kendi isteği neticesinde 2022 engelli maaşından faydalanamaz.
  • Engelli birey ilgili heyetin kararı sonucunda muhtaç olmama durumu ile karşı karşıya kalırsa bu durumda devam eden 2022 engelli maaşı kesintiye uğrar.


  • Hayatını devam ettiren engelli bireyin ilgili sağlık kurum ve kuruluşlarından aldığı engelli raporunda engel oranı %40’ın altına düşerse halihazırda almış olduğu 2022 engelli maaşı kesilir.
  • Herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayan ve belli bir engel oranına sahip olarak gelir elde edemeyen engelli bireylere devlet tarafından 2022 engelli maaşı verilir. Eğer engelli kişilerin 2022 engelli aylıkları devam ederken SGK’lı olarak bir işe başladıkları durumunda engelli maaşı otomatik olarak kesintiye uğrar.
  • eğer 18 yaş altı engelli birey yakını olarak özürlü maaşı alıyorsanız engelli kişinin 18 yaşını doldurması ile birlikte artık bu maaşı alamazsınız çünkü 18 yaş altı ve 18 yaş üstü engelli maaşı alabilmek için kriterler farklıdır ve devlet tarafından maaş ödemeleri farklı tutarlarda gerçekleştirilir.


Bağlanan aylıklar, hak sahiplerinin;


a) Ölümü,
b) Türk vatandaşlığından çıkması, çıkarılması, yabancı memleket uyruğuna girmesi (Türk Vatandaşlığını muhafaza edenler hariç),
c) Muhtaçlığın kalkması,
d) Özürlü olması nedeniyle aylık bağlanmış ise bir işte çalışmaya başlaması,
e) Bir akitle hakiki veya hükmi şahıslar tarafından bakım altına alınması,
f) Daimi olmayan sakatlık oranının %40’ın altına düşmesi,
g)Evlenmesi sebebiyle muhtaç durumdan çıkması,
h)Özürlü yakınından dolayı aylık alanlarda, özürlünün 18 yaşını tamamlaması yada ölümü,

Hallerinde, bu durumlarının meydana geldiği tarihi takip eden dönem başından itibaren kesilmektedir.
 
Üst Alt