• Konu İçeriğini Görebilmek İçin Lütfen Üye Olun. Aksi Takdirde İçeriği Göremezsiniz.

2020 Anlaşmalı Boşanma Ücreti Ne Kadar?

[ZF] Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Hukuk kategorisinde Very_SweeT tarafından oluşturulan 2020 Anlaşmalı Boşanma Ücreti Ne Kadar? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 272 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Hukuk
Konu Başlığı 2020 Anlaşmalı Boşanma Ücreti Ne Kadar?
Konbuyu başlatan Very_SweeT
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Very_SweeT

Very_SweeT

Kardelen Çınar
Üye
Katılım
29 Ağu 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
57
Puanları
48
Yaş
34
Konum
İstanbul/izmir
Burç
Akrep
Mesleği
Sağlık Yönetimi/ Yönetici

İtibar:

2020 Anlaşmalı Boşanma Ücreti Ne Kadar?
Anlaşmalı boşanma ücreti 2020 yılında en çok merak edilenler arasında yer aldı. Geçtiğimiz sene anlaşmalı boşanan çiftlerin sayısında bir önceki yıla göre artış yaşanırken, bu sayının 2020 yılında da devam edeceği ön görülüyor. Anlaşmalı boşanma davası için araştırmalar yapan çiftler, ilk olarak 2020 anlaşmalı boşanma ücreti hakkında detayları öğrenmek istiyor. Anlaşmalı Boşanma Davası Avukat Ücretleri ve Boşanma Davası Başvuru Harcı da bilinmek istenenler arasında yer alıyor. İşte detaylar...

2020 Anlaşmalı Boşanma Ücreti Ne Kadar?Anlaşmalı boşanma ücreti 2020 yılı için belirlenen boşanma başvuru harcı 45 TL’dir. Boşanma davası ücretleri Barolar Birliği tarafından belirlenir. Bu ücretler belirlenirken asgari ücret tarifelerine göre belirlenir. Boşanma davası avukat masrafları kişilerin bulunduğu ikametlere göre değişmektedir. Her ilin barosu tarafından belirlenmiş ücretler farklılık gösterebilmektedir. Küçük şehirlerdeki boşanma davaları ücretleri büyük şehirdeki boşanma davası ücretlerinden daha az olabilmektedir.
Örnek verilecek olunursa; Ankara Barosu anlaşmalı boşanma ücreti 2020 yılı için belirlediği ücret 8.030 TL, Konya Barosu anlaşmalı boşanma için belirlediği ücret 5.000 TL’dir. Bu oranlar her yıl değişebilmektedir. Aynı şekilde çekişmeli boşanma davaları da ilin Barosu tarafından belirlenmektedir. Örnek verilecek olunursa Ankara Barosu çekişmeli boşanma ücreti 12.650 TL, Konya Barosu çekişmeli boşanma ücreti 7.500 TL’dir. Bu ücretler yine her yıl yenilenebilmektedir.

Boşanma Davası Başvuru Harcı Ne Kadar?
Boşanma davası başvurusu için harç ödemesi yapılması gerekmektedir. Bu harç ücreti 45 TL’dir. Evli bir çift boşanma davası açmaya karar verdiği zaman hangi tür boşanma davası olursa olsun dava sürecinin başlangıcı için başvuruda bulunmalıdır ve akabinde boşanma davası başvuru ücreti ödemelidir.

Boşanma Davası Avukat Ücretleri
Boşanma davası avukat masrafları davanın zorluğuna ve çekişmeli olup olmadığına göre değişmektedir. 2020 yılı için belirlenen Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi baz alınarak avukat masrafları belirlenir. Belirlenen ücrete tüm avukatlar uymak zorundadır. Aksi durumlarda avukat hakkında hukuki işlemler başlatılır. Avukat davanın niteliğine göre minimum sınırdan üst sınıra kadar belirlenen rakamlar doğrultusunda ücretini belirler.
Müvekkil için boşanma davasında avukat masrafı diğer mahkeme masraflarından ayrıdır. Müvekkil mahkeme masrafları yanında avukat ücreti de ödemek zorundadır. Boşanma davaları anlaşmalı boşanma davası ve çekişmeli boşanma davası olarak ayrılır. Bu durumda her iki boşanma davası içinde avukat ücreti değişmektedir.


Anlaşmalı Boşanma Davası Avukat Ücretleri Ne Kadar?
Anlaşmalı boşanma davasında avukat masrafı 2020 yılı için Avukat Asgari Ücret Tarifesi üzerinden belirlenmektedir. Bu miktar 3.400 TL’dir. Bu miktara harç ve masraflar vb. ücretler tabi değildir. Bu miktar bağlı bulunulan şehre göre farklılık gösterebilir.
Anlaşmalı boşanma davalarında genellikle kolay sonuç çıkması sebebi ile fiyatlar diğer boşanma davası türüne göre daha ucuzdur. Anlaşmalı boşanmada Avukat Asgari Ücret Tarifesi alt sınırlara yakın ücretlerle masraflar düşünülebilir.

Çekişmeli Boşanma Davası Avukat Ücretleri Ne Kadar?
Çekişmeli boşanma davası avukat masrafı yine 2020 yılı için Avukat Asgari Ücret Tarifesi üzerinden belirlenmektedir. Bu ücrete diğer boşanma davasında da olduğu gibi harç ve masraflar vb. ücretler dahil değildir. Davalı tarafından açılan karşı dava ve nafaka ile mal davaları da bu ücretin dışındadır.
Müvekkil avukata sadece çekişmeli boşanma davası ücreti öder fakat nafaka içinde bir dava açmak isterse bunun için ek bir ödeme daha yapmak zorundadır. Çekişmeli boşanma davalarında tüm ayrıntıları katarak bir ücret belirlenecek olursa bu yaklaşık 7.000 ile 20.000 TL arasında bir rakam olacaktır.

Çekişmeli boşanma davaları boşanmanın zor olması durumunda avukat fiyatını arttırmaktadır. Çekişmeli boşanma davaları uzun süreler alabilir. Bu süre 2 ya da 3 sene sürebilir. Bu yüzden bu davalar genellikle birkaç davadan oluşmaktadır. Bu sebeple avukatlar Avukat Asgari Ücret Tarifesi üzerinden bu ücreti belirlemek şartıyla ücretlerini belirlerler. Avukatlar harcadıkları mesaileri hesaba katarak her ilin barosu tarafından belirlenen miktarlar doğrultusunda ücretlerini talep ederler. Çekişmeli boşanma davalarında söz konusu dava zamanı göz önünde bulundurulur.
 
Üst Alt